Faset eklem osteoartritine bağlı kronik bel ağrılı ve faset denervasyon uygulanan olgularda yaşam kalitesinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with chronic back pain due to facet joint osteoartyritis before and after facet joint denervation theraphy
  1. Tez No: 437531
  2. Yazar: NAZGOL LOTFI NAGHSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
bel ağrısı dünya genelinde fonksiyonel kaybın birinci sebebidir ve tüm hastalıkların içinde hastalık yükü açısından 6. sırada yer alır.Faset eklem osteoartriti sırt ağrısının en yaygın sebeplerinden biridir ve tedavisine yönelik birçok opsiyon mevcuttur.Bunların arasında farmakolojik tedavi yöntemleri,egzersiz,davranışsal terapi,manuel terapi ve girişimsel tedavi yöntemleri bulunur.Günümüzde faset eklem osteoartritinin tedavisinde altın standart yöntem faset eklem RF tedavisidir.Bu çalışmada amacımız Hacettepe Hastanesi Ağrı ünitesinde 10 Haziran 2014-10 Haziran 2015 tarihleri arasında faset eklem denervasyonu uygulanan hastaların yaşam kalitelerini işlem öncesi ve işlem sonrasındaki birinci ayda değerlendirmektir ve sonuçlarımızı karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 30 Haziran 2014-29 Haziran 2015 arasında faset eklem osteoartritine bağlı ağrı şikayeti bulunan ve bel ağrısı başka bir sebebe bağlı olmayan 193 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastalardan işlem öncesinde ve 3 aylık takibin sonucunda telefonla aranarak SF-36 anketinin sorularına cevap vermeleri istendi. SF-36 anketinin değerlendirdiği sekiz sağlık parametresinin puanları RAND Corporation tarafından sağlanan puanlama kılavuzuna göre işlem öncesi ve işlemden 3 ay sonra olmak üzere hesaplandı ve karşılaştırıldı. Hastalar genel olarak değerlendirildiğinde SF-36 formunun değerlendirdiği Canlılık alt parametresi hariç tüm yaşam kalitesi parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme olduğu gözlemlendi.Bu parametreler Fiziksel fonksiyon,Sosyal fonksiyon,Fiziksel sorunlara bağlı rol kısıtlılıkları,Duygusal sorunlara bağlı rol kısıtlılıkları,Mental sağlık,Ağrı ve Genel sağlık algısı parametreleriydi. Sonuç olarak faset eklem osteoartritine bağlı kronik bel ağrısı olan olgularda faset eklemin radyo-frekans ablasyon ile denervasyonu tedavisi bu hasta grubunda yaşam kalitesini belirgin derecede artırmaktadır.Ağrı hastalarında yaşam kalitesi parametrelerinin değerlendirilmesi tedavinin yönlendirilmesi ve hasta memnuniyeti açısından elzemdir ve uygulanan tedavinin bu yöndeki başarısı da dikkatle takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Lower back pain ranked first as the cause of global disability and sixth in terms of the overall disease burden.Facet joint osteoarthyritis isa common cause of back pain and there is a lot of treatment options including pharmacologic theraphy,exercise,behavioral theraphy,manual theraphy and interventional theraphy. Nowadays,the golden standart theraphy for facet joint osteoarthyritis is facet joint RF denervation. In this study we aimed to measure and compare the quality of the life of the patients before and 3 months after the RF denervation theraphy 193 patients whose back pain doesnt have any other source than facet joint osteoartyritis were enrolled.Patients were administered the Short Form 36 (SF 36) questionnairre before the RF ablation theraphy and 3 months after the therapy with the help of the investigator. Eight scaled scores of health measured by the SF 36 questionnairre were calculated for both before and after the invention,using the RAND Corporation Guide for scoring.Then quality of life of the patients were then compared. In general,patients demonstrated an overall improvement in all categories except for the vitality parameter.Other parameters that are improved were physical functioning ,bodily pain,general health perceptions,physical role functioning,emotional role functioning,social role functioning and the mental health. In conclusion,in the patients with chronic back pain due to facet joint osteoarthyritis,radio-frequency ablation of facet joints increases the quality of life of the patients.Its crucial to evaluate the pain status and the quality of life measures carefully during the theraphy for both the patient satisfaction and the management of the theraphy.