Psikoz için yüksek risk grubundaki bireylerde fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme bulgularının sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
The comparison of functional magnetic resonance imaging findings in individuals with ultra high risk for psychosis and healthy controls
  1. Tez No: 437551
  2. Yazar: ÖZNUR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ALP ÜÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Beyin görüntüleme çalışmaları psikoz gelişimi sırasında beyin yapısı ve işlevinde belirgin değişiklikler ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı psikoz gelişimi açısından risk altında olan bireylerde dinlenim durumu ve çok kaynaklı interferans görev performansı sırasında işlevsel beyin görüntüleme bulgularını incelemektir. Yöntem: Çalışmamıza ilaç kullanmayan 16 tane psikoz için yüksek risk grubundaki birey ve onlar ile yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve el tercihine göre eşleştirilmiş 16 sağlıklı kontrol alındı. Tüm katılımcılara dinlenim durumunda ve çok kaynaklı interferans görevi (MSIT) sırasında iMRG ölçümü uygulandı. 3T MR görüntüleme cihazı (Achieva, Philips, Hollanda) ile yapılan ölçümler SPM yazılımı ile ön-işlemeden geçirildi. Dinlenim durumu ve görev ile ilişkili içsel bağlantı ağlarının belirlenmesi amacıyla MATLAB ortamında çalışan GIFT paketindeki bağımsız bileşen analizi uygulandı. Grupların dinlenim durumu ve görev ile ilişkili ağları voksel tabanlı t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Dinlenim durumunda psikoz için yüksek risk grubundaki bireylerde sağlıklı kontrollere göre talamus/bazal ganglionlar bileşeninde anlamlı olarak bağlantısallıkta azalma bulundu. MSIT görevi sırasında psikoz için yüksek risk grubundaki bireylerde sağlıklı kontrollere göre, dikkat çekerlik ağı, dorsal dikkat ağı ve somatomor ağ bileşenlerinde istatiksel olarak anlamlı aktivite azalması bulundu. Sonuç: Bu bulgular psikoz için yüksek risk grubundaki bireylerde talamus/bazal ganglionlar bileşeni, dikkat çekerlik ağı, dorsal dikkat ağı ve somatomotor ağ bileşenlerinin psikoz gelişimi açısından önemli rol oynadığını düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: Brain imaging studies established structural and functional alterations during develop psychosis. This study aims to investigate brain networks during resting state and multi-source interference task (MSIT) in individuals with ultra high risk for psychosis. Methods: This study included 16 drug naive individuals with ultra high risk for psychosis and 16 healthy controls (matched on age, gender, and years of education). All participants underwent fMRI scans during resting state and multi-source interference task. Experiments were performed on a 3T MRI scanner (Achieva, Philips, Netherlands). Data were preprocessed using SPM8 software. Resting state and task related functional connectivity networks were obtained with independent component analysis using GIFT toolbox. Resting state and task related networks of both groups were compared by using voxel based t-test. Results: Individuals with ultra high risk for psychosis showed decreased functional connectivity in the thalamus/basal ganglia network during resting state. Compared with healthy participants individuals with ultra high risk for psychosis also had significantly lower activation in areas including dorsal attention network, salience network and somatomotor network. Conclusion: These findings suggest that abnormal connectivity in the thalamus/basal ganglia network, dorsal attention network, salience network and somatomotor network play an important role for developing psychosis in individuals with ultra high risk for psychosis.