Bipolar bozuklukta erken dönemde inflamasyon ve nörodejenerasyon bulgularının değerlendirilmesi
Inflammation and neurodegeneration findings in early stage bipolar disorder
- Tez No: 437552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaçlar: Bipolar bozukluk etyopatogenezinde nöroinflamasyonla ilgili bulgular artmaktadır. Hastalığın erken dönemde tanınması ve tedavi edilmesinin önemi bilinmekte fakat erken dönemdeki patofizyolojik süreçler henüz tanınmamaktadır. Bu çalışmada ilk epizod bipolar bozukluk tanılı hastalarda inflamasyon ve nörodejenerasyon bulgularının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Hastalar ve Yöntemler: 30 erken dönem ilk epizod bipolar bozukluk tanılı hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşlenmiş 30 sağlıklı kontrolde serum inflamasyon belirteçleri olan IL-1RA, IL-6, TNF-α, hs-CRP ve nörodejenerasyon belirteçleri olan NSE ve S100B düzeyleri, Enzim-bağlantılı Immunosorbent Assay (ELISA) testi kullanılarak incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu verilerin, hastaların Montgomery Asberg Depresyon Derecelendirme Ölçeği (MADRS), Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS), Pozitif ve Negatif Semptom Ölçeği – pozitif belirtiler alt ölçeği (PANSS-pozitif), Klinik Global İzlem Ölçeği (KGİÖ), Barrett Dürtüsellik Ölçeği skorları ve klinik özellikleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunda serum IL-6 düzeyleri kontrol grubuna oranla anlamlı olarak yüksek, TNF-α ve S100B düzeyleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur. IL-1RA, hs-CRP ve NSE düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar ilaç kullananlar dışlandığında farklılık göstermemekteydi. TNF-α düzeyi ile KGİÖ ve MADRS arasında anlamlı pozitif korelasyon, hs-CRP ile plan yapamama dürtüselliği arasında anlamlı pozitif korelasyon, NSE ile MADRS, Barrett dürtüsellik ölçeği toplam skoru, motor ve dikkat dürtüselliği alt skorları arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. Sonuçlar: Bu araştırma sonuçlarında bipolar bozukluk hastalarında hastalığın erken evrelerinden itibaren inflamasyon ve nörodejenerasyon bulguları görülmektedir. Erken dönemde başlayan etkili tedavi ile hastalığın nöroinflamasyon ve nörodejenerasyon progresyonunda gerileme olasılığı mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: There is growing evidence about neuroinflammation in the aetiopathogenesis of bipolar disorder. Early diagnosis and intervention strategies are thought to be excessively important lately, consequences of inflammation findings in early stage bipolar disorders may be assessed more clearly. In this study we aimed to evaluate inflammation and neurodegeneration findings in early stage bipolar disorder. Patients and Methods: We measured serum IL-1Ra, IL-6, TNF-α, hs-CRP, S100B and NSE levels via ELISA test in a total of 30 patients with bipolar disorder in the early stage and compared with 30 matched healthy controls. Relationship between scales (MADRS, YMRS, PANSS-positive, CGI and Barrett Impulsivity Scale), clinical variables and serum IL-1Ra, IL-6, TNF-α, hs-CRP, S100B and NSE levels were investigated. Results: Serum IL-6 levels were significantly higher, TNF-α and S100B levels were significantly lower in the early stage group. There was no significant difference between two groups for IL-1RA, hs-CRP and NSE levels. After repeated analysis with only drug-naive patients, results showed no difference. There was a positive and significant correlation between TNF-α levels and CGI, MADRS scores, hs-CRP levels and non-planning impulsivity scores, NSE levels and MADRS, BIS total, motor and attention impulsivity scores. Conclusions: In the light of our findings, inflammation and neurodegeneration findings has been established in early stage bipolar disorder. Therefore early diagnosis and intervention may be crucial for course of the disease.