Postpolio sendromu olan hastalarda tüm vücut titreşim egzersizlerinin ev egzersiz programına eklenmesinin kas gücü üzerine etkisi
The effect of additional whole body vibration exercises along with home exercise program on muscle strength in patients with postpolio syndrome
- Tez No: 437556
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KETENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Postpolio sendromu (PPS) olan hastalarda ev egzersiz programı ve hasta eğitimi ile birlikte uygulanan tüm vücut titreşim (TVT) egzersizlerinin, sadece ev egzersiz programı ve hasta eğitimi ile karşılaştırılması yoluyla; kas gücü, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmamıza, PPS tanılı 14 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba randomize edildi: birinci gruba (TVT grubu, n=7) tüm vücut titreşim, ev egzersiz programı ve hasta eğitimi; ikinci gruba (kontrol grubu, n=7) ev egzersiz programı ve hasta eğitimi uygulandı. Hastalar diz izometrik ekstansiyon pik tork (İMEPT), izokinetik ekstansiyon pik tork (İKEPT), izokinetik fleksiyon pik tork (İKFPT), yorgunluk şiddet ölçeği (YŞÖ), yorgunluk etki ölçeği (YEÖ), Nottingham Sağlık Profili (NSP), serum kreatin kinaz (CK), aspartat aminotransferaz (AST) ve alanin aminotransferaz (ALT) ile başlangıçta ve tedavi sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of whole-body vibration (WBV) exercises with home exercise program and patient education; on muscle strength, fatigue and quality of life in patients with postpolio syndrome (PPS) in comparison to home exercise program and patient education. Patients and Method: We conducted a prospective, randomized, controlled trial involving 14 patients with PPS. Patients were randomized to two group: the first group (WBV group, n=7) whole body vibration, home exercise program and patient education; the second group (control group, n=7) home exercise program and patient education. Patients were evaluated knee isometric extension peak torque (IMEPT), isokinetic extension peak torque (IKEPT), isokinetic flexion peak torque (IKFPT), fatigue severity scale (FSS), fatigue impact scale (FIS), Nottingham Health Profile (NHP), serum creatine kinase (CK), aspartate aminotransferase (AST) ve alanine aminotransferase (ALT) between baseline and end of the treatment. Statistical tests were conducted at the 0.05 significance level for all outcome measures.