Güreşçilerde müsabaka devre arasında uygulanan farklı toparlanma yöntemlerinin etkinliği
The effectiveness of different recovery methods applied to wrestlers during the rest periods of competition
  1. Tez No: 437586
  2. Yazar: SEDEF KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN, YRD. DOÇ. DR. BİLAL DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı güreşçilere müsabaka devre arasında uygulanan farklı toparlanma yöntemlerinin etkinliğini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırmaya Türkiye Serbest Güreş Milli Takımlarında güreşen yaş ortalaması 19,95±0,48 yıl, vücut ağırlığı ortalaması 74,92±2,80 kg, boy uzunluğu ortalaması 171,40±1,26 cm olan 20 erkek güreşçi katılmıştır. Deneklere yorgunluk standardizasyonunu sağlamak için güreş branşına yönelik teknik, çabuk kuvvet ve sprint koşu karışımlı egzersizler iki gün ara ile tekrarlanmış ve her tekrarda farklı toparlanma yöntemleri (buz uygulaması, masaj, aktif dinlenme, konveksiyon (havlu sallama)) uygulanmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin dinlenik, egzersizden hemen sonra ve egzersiz bitimini takiben 30 sn'lik toparlanma yöntemi sonrasında, kalp atım hızları (KAH), laktat değerleri, vücut sıcaklıkları, sistolik (SKB) ve diastolik kan basıncı (DKB) değerleri kaydedilmiştir. Verilerin analizlerinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmış ve anlamlılık düzeyi (p0,05) benzer sonuçlar olduğu tespit edilmiştir. Vücut sıcaklığı ve SKB değerleri istatistiki olarak önemli bir farklılık (p>0,05) olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study is to investigate the effectiveness of different recovery methods applied to wrestlers during the rest periods of competition. Material and Method: 20 male wrestlers participated in the research from the Freestyle Wrestling National Teams of Turkey. The subjects had an average; age of 19.95 ± 0.48 years, relatively body weight of 74.92 ± 2.80 kg and height of 171.40 ± 1.26 cm. In order to ensure standardization of fatigue in the subjects, exercise routines consisting of acombined of techniques specific to the sport of wrestling, explosive strength, and sprints were repeated with two days intervals and each time different recovery methods (applying ice, massage, active recovery, convection (towel waving)) were applied. The heart rates (HR), lactate levels, body temperatures, systolic (SBP) and diastolic blood pressures (DBP) of the participating subjects were recorded at rest, immediately after the exercises, and after the 30 second recovery therapy applied after the end of the exercises. SPSS 21.0 statistical software was used for the analysis of the collected data, where the level of significance was set as (p0.05) for all the recovery methods. The values for the body temperature and SBP did not show any statistically significant differences (p>0.05).