Sütçü ineklerde progesteron ile (PRID®) desteklenen ovsynch yönteminin gebelik oranı üzerine etkisi
The effect of ovsynch protocol supported by progesterone (PRID®) on pregnancy rate in dairy cows
  1. Tez No: 437585
  2. Yazar: ERDEM TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN SERHAT AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Ovsynch programının progesteron ile desteklenmesinin sütçü ineklerde gebelik oranları üzerine etkisi araştırıldı. Materyal ve Metot: Toplam 50 adet Holstein Fresian ırkı inek, iki gruba ayrılarak kullanıdı. Grup 1 (G1; n=30)'e ovsynch prosedürü: 0. gün GnRH (Gonadorelin diasetat tetrahidrat, 100 μg/inek, i.m., Ovarelin®, Ceva, Türkiye), 7. gün PGF2α (Dinoprost, 25 mg/inek, i.m., Enzaprost-T®, Ceva, Türkiye), 9. gün 2. GnRH uygulandı ve takip edden 16. saatte suni tohumlama yapıldı. Grup 2 (G2; n=20)'ye G1'den farklı olarak intravaginal PRID Delta® (1,55 g Progesteron, Ceva, Türkiye) yerleştirildi ve 0. gün ile 7. gün arasında tutuldu. Gebelik kontrolleri tohumlama sonrası 45-60. günler arasında rektal palpasyon ile koyuldu. Bulgular: G1 ve G2 için postpartum gün 59,93±8,72 ile 59,25±14,17 gün (P>0,05); süt verimi 26,16±4,93 ile 28,80±6,77 kg (P>0,05); laktasyon sayısı 1,90±0,53 ile 1,75±0,44 (P>0,05); VKS (vücut kondüsyon skoru) 3,27±0,42 ile 3,25±0,30 (P>0,05) olarak belirlendi. Gruplar kendi içlerinde gebe ve gebe olmayan şeklinde alt gruplara ayrılarak yukarıdaki paramatreler yönünden karşılaştırıldıklarında da önem bulunamadı. G2'de gebelik oranı %60,00 ile G1'in %53,33 oranından daha yüksek olmasına rağmen önem belirlenmedi (P>0,05). Sonuç: Ovsynch prosedürünün progesteron ile desteklenmesinin gebelik oranlarında artışa yol açabileceği, PRID'in bu amaçla kullanılabileceği ancak konuyla daha fazla çalışma yapılmasının gerekli olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The effect of ovsynch protocol combine with progesterone on pregnany rate in dairy cows were investigated. Material and Method: A total of 50 Holstein-Fresian cows, divided into two groups were used. In groups 1 (G1; n=30) were received ovsynch protocol:. GnRH (Gonadorelin diasetat tetrahidrat, 100 μg/cow, i.m., Ovarelin®, Ceva, Turkey) on d0, PGF2α (Dinoprost, 25 mg/cow, i.m., Enzaprost-T®, Ceva, Turkey) on d7, 2nd GnRH on d9 were applied and subsequent 16th hours artificial inseminatin were preformed. In Grup 2 (G2; n=20) unlike the G1 a progesterone source PRID-Delta® (1.55 g Progesteron, Ceva, Türkiye) were inserted intravaginally during day 0 to 7. Pregnancy diagnosis was performed by rectal palpation on days post-AI 45-60. Results: Postpartum days 59.93±8.72 and 59.25±14.17 days (P>0.05); milk yield 26.16±4.93 and 28.80±6.77 kg (P>0.05); lactation number 1.90±0.53 and 1.75±0.44 (P>0.05); BCS 3.27±0.42 and 3.25±0.30 (P>0.05) were found for G1 and G2, respectively. When the groups were divided into two subgroups as pregnant and non- pregnant animals, there were no significance between the above parameters. Although the pregnancy rates as 60.00% in G2 supported by progesterone were higher than G1 (53.33%), there was not found significance between the groups (P>0.05). Conclusion: Applied progesterone to support ovsynch protocol may increase pregnancy rates and PRID may use this purpose. However more studies are needed to confirm the results.