Genç bayan ve erkeklerde kulak kepçesi antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative assessment of measurements of the auricle in young women and men
  1. Tez No: 437596
  2. Yazar: ELİF ESRA KENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Antropoloji, Anatomy, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kişisel kimlik çoğunlukla yüz hesaplanmasıyla yapılır. Kulak kepçesi kraniyofasiyal kompleksin değerlendirilmesi ve tanımlanmasında anahtar bir rol oynar. Bu çalışmanın amacı genç bayan ve erkeklerin kulak kepçesi ölçümlerinin antropometrik ölçümler kullanılarak normatif veri tabanlarının sağlanmasıdır. Materyal ve Metot: Antropometrik ölçümler yaşları 18-30 arasında değişen 115 (56 erkek ve 59 bayan) katılımcıdan alındı. Katılımcılar Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileriydi ve çalışmada gönüllü olduklarına dair form imzaladılar. Bulgular: Yapılan ölçümlerde bayanlarda ortalama sırasıyla kulak kepçesi uzunluğu sağ-sol 58,34-58,52 mm; genişliği sağ-sol 30, 44-29,73 mm; kulak memesi uzunluğu sağ-sol 16,05-16,45 mm; genişliği sağ-sol 17,61-18,76 mm; erkeklerde ortalama sırasıyla kulak kepçesi uzunluğu sağ-sol 62,33-62,49 mm; genişliği sağ-sol 33,60-33,96 mm; kulak memesi uzunluğu sağ-sol 18,49-18,11 mm; genişliği sağ-sol 19,19-20,47 mm olarak kaydedilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada sağlanan veriler benzer yeni çalışmaların planlanmasında ve çalışma sonuçlarının birbiriyle karşılaştırılmasında referans olabileceği gibi rekonstrüktif cerrahide cerrahın kulak şekli ve boyutunu analiz etmesine de yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Personal identification is mostly made by facial assessment. The auricle play key role in the evaluation and recognition of the craniofacial complex. The aim of this study was to the measurements of the auricle among young women and men using anthropometric measurements to provide normative database. Material and Method: Anthropometric measurements were taken from 115 participants (56 men and 59 women) between 18-27 years old. Participants were students in Yaşar Doğu School of Physical Education and Sports of Ondokuz Mayıs University and they were signed to an informed consent and participated to study. Results: In this study the means length of right and left auricle 58.30-58.52 mm; width of right and left auricle 30.04-29.73 mm; the means length of right and left lobule 16.05-16.45 mm; width of right and left auricle 17.61-18.76 mm in women. The means length of right and left auricle 62.33-62.49 mm; width of right and left auricle were 33.60-33.96 mm; the means length of right and left lobule were 18.49-18.11 mm; width of right and left auricle were 19.19-20.47 mm were recorded in men. Conclusion: According to our opinion are references to planning of similar new studies and comparing their results, as well as provide information for reconstructive surgeons to analyse the size and shape of auricle.