Farklı statik germe sürelerinin sürat çeviklik sıçrama ve esneklik performansı üzerine etkisi
The effect of different durations of static stretching on speed, agility, jumping and flexibility performance
- Tez No: 437597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Farklı statik germe egzersizlerinin bazı fiziksel performans parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesinde okuyan ve aktif olarak spor yapan 25 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan tüm deneklerin 4 farklı günde ve farklı sürelerde (10 sn, 20 sn, 30 sn, 40 sn) yapılan statik germe egzersizleri sonrasında esneklik, sıçrama, sürat ve çeviklik performansları ölçülmüştür. Yine farklı bir günde germe egzersizleri yapmadan sadece genel ısınma sonrası performansları ölçülmüştür. Tesadüfi yöntemle seçilen denekler öğrenmenin etkisini ortadan kaldırmak amacıyla 5 gruba ayrılmış ve tüm denekler 1 gün ara ile toplamda 5 kez ölçüme tabi tutulmuştur. Ölçümler arasında fark olup olmadığını değerlendirmek amacıyla tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi ve Bonferroni düzeltmeli eşli karşılaştırma testi kullanılmıştır. Tüm sürelerde yapılan statik germeden sonra esneklik değerinin, germe yapılmayan durumdan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to research the effect of different static stretching exercises on some physical performance parameters. 25 male volunteers studying at Ondokuz Mayıs University Yasar Dogu Faculty of Sport Sciences who were actively doing sports participated in the study. Flexibility, jumping, speed and agility performances of all the participants were measured after static stretching exercises on 4 different days and within different durations (10 seconds, 20 seconds, 30 seconds, 40 seconds). On another day, post general warm-up performances were measured before stretching exercises. In order to eliminate the effect of learning, the subjects who were chosen randomly were grouped in five and all measurements were performed on all subjects every other day for five times in total. In repetitive measurements that were made to analyze whether there were differences between measurements, variance analysis and Bonferroni correction multiple comparison test were used. After the static stretching performed in all durations, the value of flexibility is determined to be higher than the state in which no stretching is performed (p0,05). The mean jumping height in static stretching exercises performed in different durations is lower than the state in which no stretching is performed.