Adölesanların fiziksel uygunluk seviyelerinin vücut imajı, benlik tasarımı ve stres düzeyine etkisi
The effects of the pyhsical fitness levels of adolescents on body image, self-concept and stress levels
- Tez No: 437595
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, adölesanların fiziksel uygunluk seviyelerinin ve spor yapma durumlarının vücut imajı, benlik tasarımı ve stres düzeylerine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 240 aktif spor yapan ve 240 sedanter olmak üzere toplam 480 gönüllü adölesan katılmıştır. Fiziksel özellikler, 20 metre sürat testi, dikey sıçrama ve el kavrama kuvveti ile ölçülmüştür. Vücut imajının belirlenmesinde“Vücut İmajı Ölçeği”, benlik tasarımının belirlenmesinde“Benlik Tasarımı Envanteri”, stres seviyesinin belirlenmesinde de“Stres Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu katılımcılarla yüzyüze ve gönüllü katılımları ile uygulanmıştır. Bulgular: Spor yapan adelösanlar her iki cinsiyette sedanterlere göre daha olumlu beden imajına sahip, daha hızlı, sağ ve sol el kavrama kuvveti daha fazla, daha uzun mesafelere sıçrayabilen bireyler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of the physical fitness levels and sport participation of adolescents on body image, self-concept and stress levels. Material and Method: In total 480, 240 active in sports and 240 sedentary, voluntary adolescents participated to the study. Physical features was measured by 20 meter sprint test, vertical jump and hand grip strength. In the determination of body image,“Body Image Scale”, in determining the self-concept“Self Design Inventory”, in determining the level of stress“Stress Scale”and personal information form developed by the researcher were administered to the subjects face to face through voluntary participation. Results: It was found out that adolescents who active in sports in both sexes have more positive body images, they are faster, they have more right and left hand grip strength and jump over longer distances.