Öğretim programlarının spor lisesi beden eğitimi öğretmenleri tarafından anlaşılabilirliği ve uygulanabilirliğinin incelenmesi
Observation of the intelligibility of the curriculum BY the sports high school physical education teachers
- Tez No: 437606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Spor Liselerinde uygulanan öğretim programlarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından literatür taraması ve uzman görüşü alınarak oluşturulan anket kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu 21 Spor Lisesinde görev yapan 104 öğretmen oluşturmuştur. Elde edilen veriler frekans ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Bulgular: Spor Liseleri Öğretim Programı, genel olarak beden eğitimi öğretmenlerinin kendi spor branşı olmasa da rahatlıkla uygulayabileceği, ancak her spor lisesinde aynı tesisleşme şansı olmadığından uygulama olarak bazı eksiklikler bulunmaktadır. Sonuç: Genel itibariyle spor liseleri uygulama dersleri öğretim programı işlevsel ve beden eğitimi öğretmenleri tarafından spor branşı farklı olsa bile rahatlıkla uygulanabilir bir programdır. Ancak spor liselerinin tesisleşmesi her okulda aynı olmamasından dolayı biraz daha esneklik gösterebilen bir programa dönüşmeli ve öğretim programının kazanımlarının bazıları değiştirilip çıkartılarak kısmen de olsa öğretim programı değiştirilmelidir. Öğretim programına daha çok branş eklenerek çeşitliliğin daha fazla arttırılması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To view the curriculum of the sports high school from the teachers point of view. Material and Method: In this study, a survey is used which consists of both screening literature and the views of the authority. The sample of this study consists ot 104 teachers working in different sports high school. The collected data is given as frequency and percentage. Results: In generals terms, The curriculum can be easily used bythe teachers. In some schools, there isn't enough facility therefore there should be same flexibility. Some parts of the curriculum should be partly changed and should be removed if necessary. Other speciliaties should be added so there will be lots of different varieties. Conclusion: Generally, although there are different sports branches, the curriculum can be easily used by physical education teachers. But there is lack of facility in some schools, therefore there should be some flexibility and some parts of the curriculum can be changed or removed if necessary. In another words, some parts of the curriculum should be changed. Other branches should be added and this provides variety.