Post boşluğu hazırlanmasında apikal dolgunun bütünlüğünü etkileyebilecek faktörlerin in-vitro incelenmesi
In-vi̇tro evaluation of the factors which affect the integrity of apical filling in post space preparati̇on
- Tez No: 437620
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; post boşluğu hazırlanmasında, apikal dolgunun bütünlüğünü etkileyebilecek faktörlerin elektrokimyasal sızıntı yöntemi ile in-vitro incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, düzgün kök yapısında sahip, çürüksüz 368 adet çekilmiş insan alt premolar diş kullanılmıştır. Dişlerin kökleri su soğutması altında elmas separe ile mine sement sınırından uzaklaştırılarak step-back tekniği ile prepere edilmiştir. Sonrasında eşit sayıda ve rastgele 72 deney grubuna ayrılmış, kanal dolgu patı olarak; Sealepex, AH Plus, RoekoSeal, kanal dolgu yöntemi olarak; soğuk lateral ve sıcak vertikal kondenzasyon kullanılmıştır. Post boşluğu; kanal dolumundan sonra 2 farklı zaman aralığında (immediate: 40 dk sonra, delayed: 30 gün sonra), apikalde kalan dolgu miktarı, 3-5 mm'de değerlendirmek üzere, fiziksel, kimyasal ve mekanik yöntemler kullanılarak hazırlanmışır. Pozitif ve negatif olmak üzere 2 kontrol grubu oluşturularak, gruplardaki apikal sızıntı miktarları, başlangıç, 1. gün, 1, 2, 3, 4 haftalık sürelerde elektrokimyasal sızıntı yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study, is to compare the factors which will affect the integrity of apical filling in the post space preparation with electrochemical methods. Material and Method: 368 extracted human inferior premolars having smooth root structure without caries and fractures were selected for this study. The teeth decoronated at the cementoenamel junction using water cooled high-speed diamond bur and the preparation of the teeth were completed by step-back technique. After that the teeth were randomly divided into 72 experiment groups, as root canal sealer Sealepex, AH Plus, RoekoSeal were used and as the root canal filling method cold lateral and warm vertical condensation were used. Post space were prepared by using thermal, chemical, mechanical methods in two different times (immediately: 40 minutes later, delayed: 1 month later) and leaving 3-5 mm remaining filling in apical. Two control groups were created as positive and negative control groups and the apical leakage amounts of groups were measured at the beginning, 1st day, 1, 2, 3 and 4th week with electrochemical methods.