Gebelik ve laktasyon döneminde yapılan omega-3 yağ asidi desteğinin anne sütü OMEGA-3 yağ asitleri düzeyine etkisi
The effect of omega-3 fatty acid supplementation made in pregnancy and lactation period on omega-3 fatty acids level of breastfeeding
  1. Tez No: 437638
  2. Yazar: MERVE GÖKSU ŞENSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ GARİPAĞAOĞLU DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma, gebelik ve laktasyon dönemindeki kadınlara yapılan omega-3 yağ asidi desteğinin anne sütündeki omega-3 yağ asitleri düzeyine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. 1 Eylül 2015-31 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmaya Kadıköy-Koşuyolu Özel İstanbul Medipol Hastanesi'ne başvuran 144 gebe alındı. Omega-3 desteği yapılan grup, Çalışma Grubu (ÇG); n-3 desteği verilmeyen grup ise Kontrol Grubu (KG) olarak belirlendi. Gebe kadınlara ilişkin bilgiler ve besin tüketimleri anket formu kullanılarak alındı. Anne sütlerindeki n-3 yağ asitleri düzeylerini belirleyebilmek için kolostrum, 15.gün, 3.ay ve 6.ay anne sütü örnekleri toplandı. Çalışma verileri için SPSS 22.0istatistik paket programı kullanıldı. Çalışmanın istatistiksel değerlendirmesinde, verilerin normal dağılımının incelenmesi için Kolmogorov - Smirnov testi, niteliksel veriler için Pearson Ki-Kare(x²) testi, FisherExact test ve Kruskal Wallis, niceliksel veriler için Mann Whitney U test, veriler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde de Pearson ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was done with the intent of determining the effect of omega-3 fatty acid supplementation which is performed to women in pregnancy and lactation period on omega-3 fatty acids level of breastfeeding. 144 pregnant women applying to İstanbul Private Medipol Hospital in Kadıköy-Koşuyolu were included to the study carrying out between 1 September 2015-31 December 2016. The group with omega-3 was determined as working group (WG); the group without n-3 was determined as control group (CG). Information and food consumption on pregnancy women were collected using a questionnaire. Colostrum, 15th day, 3th month and 6th month breast milk samples were collected in order to determine the levels of n-3 fatty acids in breast milk. SPSS 22.0 statistical packaged software was used for the study data. In the statistical evaluation of the study, kolmogorov-smirnov test was used for examining the normal distribution of data, Pearson chi-squared test (x²), Fisher Exact test and Kruskal Wallis were used for qualitative data, Mann Whitney U test was used for quantitative data, Pearson and Spearman Correlation Analysis were used in determining the relationship between data.