Tavşanlarda gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon dönemlerinde meme ve karaciğer dokularında karnitin biyosentezinin araştırılması
Carnitine biosynthesis in mammary gland and liver tissues in pop-pregnant, pregnant and lactating rabbit
- Tez No: 98990
- Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ÜSTDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gebelik ve laktasyon dönemlerinin doku ve biyolojik sıvılarında karnitin düzeylerinin nasıl etkilendiğini incelemek ve ayrıca meme dokusunda karnitin biyosentezinin olup olmadığını araştırmak amacıyla, tavşanlar üzerinde yapılan bu çalışma da; gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon dönemlerinde plazma, karaciğer ve meme dokularında serbest, acil ve total karnitin düzeyleri tayin edildi. Ayrıca her üç dönemde karaciğer ve meme dokularında, y-butirobetaini karnitine dönüştüren, y-butirobetaine hidroksilaz aktivitesi tayin edildi. Laktasyon döneminde, bunlara ilaveten süt karnitin konsantrasyonu da ölçüldü. Gebelik süresince, plazma serbest ve total karnitin düzeyinde azalma görüldü. Bununla birlikte meme ve karaciğer dokularında, karnitin konsantrasyonu anlamlı olarak değişmedi. Gebelik ve laktasyon dönemlerinde, karaciğer y-butirobetain hidroksilaz aktivitesinin gebelik öncesi döneme göre arttığı tespit edildi. Meme dokusunda ise gebelik öncesi vegebelik süresince tayin edilemeyen y-butirobetain hidroksilaz aktivitesi, laktasyon döneminde tespit edildi. Elde edilen verilere dayanarak, özellikle laktasyon döneminde, karaciğerin karnitin sentezleme kapasitesinin arttığı; meme dokusunda da tespit edilen y-butirobetain hidroksilaz akyivitesi nedeniyle, karnitinin sentezlenebileceği ve bu enzimin yüksek süt karnitin konsantrasyonundan sorumlu olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate carnitine content in tissues and biological fluids during pregnancy and lactation period, and also to determine the availability of mammary gland to synthesize carnitin in rabbits. Plasma, liver and mammary gland levels of total and free carnitine and acylcarnitine were determined in non-pregnant, pregnant and lactating rabbits. Activity of y-butyrobetaine hydroxylase, hydroxylate y-butyrobetaine forming carnitine, were also determined in the liver and mammary gland in non-pregnant, pregnant and lactating rabbits. In addition carnitine concentration in milk of lactating rabbits were measured. During pregnancy, plasma total and free carnitine levels decreased. On the other hand no statistically significant differences were observed between carnitine concentration in the liver and mammary gland. Milk carnitine concentrations were higher than plasma in lactation period.In late pregnancy and early lactation period, rabbit liver had high activity of y- butyrobetaine hydroxylase. Non-pregnant (dry) and pregnant rabbit mammary gland exhibited no capacity to hydroxylate y-butyrobetaine. But during lactation period, y-butyrobetaine hydroxylation, forming carnitine, occurs in mammary gland. We obtained data indicating that mammary gland from lactating rabbits have capacity for the synthesis of carnitine, and this may be responsible of high carnitine concentration in milk. The mechanisms responsible for production of elevated carnitine levels in liver and mammary gland during pregnancy and lactation period may be controlled by different hormones.