Travayda yapılan akupressur uygulamasının doğum ağrısı ve doğumun süresine etkisi
Effect of birth pain and the duration of birth of acupressure on labor practices
- Tez No: 437672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminde SP6 noktalasına uygulanan akupressur uygulamasının doğum ağrısı ve doğum süresi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel tipte yapılan çalışma Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında İstanbul'da Medipol Sağlık Grubu bünyesinde bulunan özel bir hastanede 50 deney 50 kontrol grubu olmak üzere 100 nullipar gebede yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak gebe tanıtım formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği ve partograf formu kullanılmıştır. Veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalamaları sırasıyla 28.8±4.4 yıl ve 27.5±3.8 yıl olup sosyodemografik ve obstetrik özellikler bakımından deney ve kontrol grubunun benzer olduğu belirlenmiştir. Travay esnasında on dakikada gelen kontraksiyon sayısı, servikal dilatasyon, efasman, fetal baş seviyesi ölçümlerinin deney grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Doğumun birinci evresinin deney grubunda daha kısa sürdüğü, Görsel Kıyaslama Ölçeği'ne göre doğum ağrısı düzeyi deney grubunda, uygulamadan hemen sonra azalmış ve daha sonra yükselişe geçmiş; kontrol grubunda ise sürekli bir artış gözlenmiştir. Katılımcıların doğum eyleminde STAI ölçeğine göre anksiyete düzeyleri deney grubunda kontrol grubuna yüksek olmasına rağmen doğum sonrasında deney grubunda önemli derecede azaldığı, kontrol grubunda yükseldiği görülmüştür. Katılımcıların sistolik, diastolik kan basınçları, nabız ve solunum hızları ve fetal kalp hızı her iki grup için benzerdir. Fundal bası ve epizyotomi oranlarının kontrol grubunda, anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların DAMDO ölçeğine göre doğum memnuniyetleri incelendiğinde deney grubunun kontrol grubuna göre memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Anahtar kelimeler; Doğum ağrısı, Doğum süresi, Akupressur
Özet (Çeviri)
This study of labor applied to acupressure points on the SP6 application was conducted to determine the effect on labor pain and delivery time . Made in experimental type of work between July-December 2014 in a private hospital in Medipol Health Group in Istanbul, including 50 experiments and 50 control group were performed in 100 nullipara women. The data collection tools pregnant promotional form, visual analog scale Trait Anxiety Scale, the mother at birth Satisfaction Rating Scale and partographs form was used. Data were analyzed with SPSS. The mean age of participants was 28.8 ± 4.4 years and 27.5 ± 3.8 years , respectively, were found to be similar in terms of demographic and obstetric characteristics experimental and control groups. The number of contractions coming every ten minutes during labor, cervical dilation, effacement, the experimental group level measurements of the fetal head, was found to be significantly higher than the control group. Birth of the first stage of which take less time in the experimental group, the experimental group compared to the level of labor pain visual analog Scale, decreased immediately after application and later on the rise; a continuous increase in the control group was observed. According to the labor participants in the STAI anxiety levels significantly decreased in the experimental group after birth were higher in the experimental group and the control group was observed to have increased in the control group. Participants systolic and diastolic blood pressure , pulse and respiratory rate, and fetal heart rate were similar for both groups. In the control group fundal pressure and episiotomy rate it was found to be significantly higher. According to the satisfaction of the birth of the participants DAMDO scale experimental group compared to the control group was examined it was determined that high levels of satisfaction . Keywords; Labor pain , Delivery time, Acupressure