Stomalı hastalarda öz bakım gücünün belirlenmesi
Assessment of stoma patients in self-care power
- Tez No: 437676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL SUNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı stomalı bireylerin özbakım gücü düzeyinin incelenmesidir. Araştırmamızda evreni İstanbul Anadolu yakasında bulunan stomalı hastalara malzeme temin eden firmalara kayıtlı 400 hasta oluşturmaktadır. İstatistik tahminlerinin yapılabilmesi için uygun örneklem büyüklüğü 196,2 olarak hesaplanmıştır. Araştırma verileri Eylül 2015/Şubat 2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel özellikleri tanıtıcı anket formu ve Oremin Türkçeye uyarlanmış olan 35 sorudan oluşan özbakım gücü ölçeği yüzyüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Çalışmamızda, istatistiksel analizler için SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Kolmogorov-Smirnov dağılım testi kullanıldı. Parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney U test kullanıldı. Araştırmaya katılan stomalı bireylerin öz-bakım gücü puan ortalamaları 103,60 ± 7,24 (74-127) olarak saptanmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %51' i 40-65 yaş arasında, %60,7'si bayan, %39,3'ü erkek, %43,4'ü ortaöğretim mezunu, %20,4'ü lisans mezunu, %44,9'u emeklidir. Hastaların öz-bakım gücü puan ortalamalarının cinsiyet değişkenine göre bayanların öz-bakım gücü erkeklere oranla yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aim is investigasting the level of the individual stoma self-care agency. The universe of our research in the Anatolian side of Istanbul stoma patients registered to the suppliers of materials constitute 400 patients. Appropriate sample size was calculated to be 196.2. Research data were collected between September 2015 / February 2015. Data were collected by personal characteristics introductory questionnaire was administered by Turkish and Orem's self-care, consisting of 35 questions adapted self care scale-face interview.SPSS Statistics 21.0 software package was used for statistical analysis. Data were analyzed using descriptive statistical methods as well as to examine the normal distribution of Kolmogorov-Smirnov test was used for distribution. In case of more than two groups for comparison of quantitative data, the parameters of the Kruskal- Wallis test and Mann-Whitney U test was used.Self-care mean scores of individuals participating in the research stoma 103.60 ± 7.24 (74-127), respectively. Patients participating in the study, 51% were between 40-65 years of age, 60.7% were female, 39.3% male and 43.4% of secondary school graduates, 20.4% of university graduates, is a retired 44.9%. Self-care of women according to the gender of the patient self-care mean scores were higher than men.