Peristomal cilt komplikasyonlarını önlemede öz bakım teorisi'ne göre verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of the training that given accordi̇ng to self care deficit theory in prevention of peristomal skin complications
- Tez No: 591702
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma stomalı bireylerde görülen peristomal cilt komplikasyonlarının önlenmesinde Öz Bakım Eksikliği Hemşirelik Teorisi(ÖBEHT)'ne göre verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Mart-Aralık 2018 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniği ve Stomaterapi Ünitesi'nde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini yeni stoma açılan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 45 hasta oluşturmuştur. Çalışma kapsamında hastalar deney(n=24) ve kontrol(n=21) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışmada,“Hastalara İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Öz Bakım Gücü Ölçeği(ÖBGÖ)”,“Stoma Yaşam Kalitesi Ölçeği(SYKÖ)”,“Peristomal Cilt Kompliasyonları Yönetimi Eğitim Kitapçığı”,“Hasta Sonuçları Değerlendirme Formu”ve“Eğitim Kitapçığına Yönelik Hasta Görüşleri Anketi”kullanılmıştır.Hasta izlemi ÖBEHT'nde yer alan parametreler baz alınarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was conducted to evaluate the effectiveness of the education given according to the Self-Care Deficiency Theory(SCDT) on peristomal skin complications prevention.The study was carried out between March-December 2018 in Gazi University Health Research and Application Center General Surgery Clinic and Stomatherapy Unit.The study sample consisted of 45 patients who had a newly opened stoma.The patients were divided into two groups as experimental and control groups.Data were collected with“Patient-Related Characteristics Form”,“Self-Care Agency Scale(SCAS)”,“Stoma Quality of Life Scale(SQOL)”,“Peristomal Skin Complications Management Training Booklet”,“Patient Results Evaluation Form”,and“Patient Opinions Questionnaire for Education Booklet”. Patient follow-up was carried out on the basis of SCDT. The mean age of the experimental group was 57.04±11.07 and the control group was 53.66±13.11. 53.3% of patients were male and 44.4% were retired.It was found that 73.3% of patients had stoma due to cancer, 86.7% underwent elective surgery, 73.3% had stoma region marked before surgery, 71.1% had temporary stoma and 53.3% had ileostomy.