Obez kadınlarda yoga tedavisinin denge ve fiziksel uygunluk üzerine etkisi the balance and physical revelance effect of yoga therapy on obese women
- Tez No: 437675
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, tüm dünyada prevelansı giderek artan ve bir halk sağlığı problemi olan obezitenin yol açtığı denge ve fiziksel problemlere yoga tedavisinin etkisini araştırmaktır. VKI'i 30 ve üstü olan 55 katılımcı ile çalışma gerçekleştirildi. Katılımcılar 30 kişi çalışma grubu ve 25 kişi kontrol grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma grubu iki aylık yoga tedavi programı kapsamında haftada üç gün, bir saat grup egzersiz programına alındı, her iki grup çalışmanın başında, ortasında ve sonunda değerlendirildi. Kontrol grubuna çalışmanın sonunda yapılan değerlendirmede ihtiyaçları doğrultusunda kişisel egzersiz programı düzenlendi. Hastaneye yoga programına katılma talebi ile gelen tüm hastaların demografik bilgi ve ayrıntılı anamnezleri alındı. Katılımcıların fiziksel değerlendirmeleri kapsamında denge, kısalık ve esneklik testleri, ağrı, yorgunluk, solunum değerlendirmesi ve antropometrik ölçümleri yapılıp kaydedildi. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için SF-36 ve duygu durum değerlendirmesinde Beck Depresyon Anketi uygulandı. İki aylık çalışmanın başında, ortasında, sonunda yapılan anket ve değerlendirmeler tekrarlandı. Yorumlamalarda anlamlılık sınırı p˂0.05 alındı. Sonuçta, yoga tedavisinin obezitede denge ve fiziksel uygunluk üzerine olumlu etkisi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effect of yoga therapy on balance and physical problems due to the obesity which prevails gradually and becomes a common health problem all around the world. The research has been carried out with 55 participants with BMI 30 and over. The participants are randomly teamed into two groups, 30 for the research and the other 25 for the control group. The research group has taken one-hour group exercise three times a week as part of the two-month yoga therapy program. Both groups have been evaluated before, during and after the research. In the end, an individual exercise program has been scheduled to the members of the control group in accordance with their needs evaluated at the end of the study. The demographic info and detailed anamnesis of all patients are taken, of those who intended to participate the yoga program. As for the physical evaluation of the participants; balance, shortness and flexibility tests; pain, exhaustion and respiration evaluations and anthropometric measurements are taken and all recorded. For the assessment of the life quality SF-36 and for the emotion assessment Beck Depression Questionnaire are applied. The questionnaires and assessments are repeated, which have been carried out before, during and after this two-month study. For the interpretations, the meaning limitation is taken p˂0.05. To sum up, yoga therapy has positive effects on balance and physical relevance problems due to obesity.