Stomalı hastalarda taburculuk öncesinde öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesinin taburculuğa hazır olma durumuna etkisi
Effect on the readiness for discharge of determining the learning requirements before discharge in patients with stoma
  1. Tez No: 967766
  2. Yazar: İREM İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Stomalı hastalarda taburculuk öncesinde öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesinin taburculuğa hazır olma durumuna etkisini belirlemek amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma yüksek lisans tezi kapsamında ön test- son test kontrolsüz yarı deneysel yöntem türünde Nisan 2024 ve Nisan 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki iki eğitim ve araştırma hastanesi genel cerrahi kliniklerinde örnekleme alınma kriterlerini karşılayan 81 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan hastalara Gönüllü Bilgilendirilmiş Onam Formu imzalatıldı. Tanıtıcı Bilgi Formu kullanılarak hastaların demografik verileri elde edildi. Stomalı hastalara eğitimden önce Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği, Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği (Hasta Öz Değerlendirme Formu) verildi. Ayrıca eğitim öncesinde araştırmacı hemşire Yetişkin Hastalar İçin Taburculuğa Hazır Olma Ölçeği (Hemşire Değerlendirme Formu)'ni doldurdu. Stomalı hastalara doldurtulan öğrenim gereksinimleri ölçeği doğrultusunda eğitim verildi. Eğitim genellikle sabah 10.00-11.00 saatleri arasında verilmesine dikkat edildi. Hastanın öğrenme isteğine ve dikkatine göre eğitim verilme zamanı değiştirildi. Eğitim yüz yüze yapıldı. Verilen eğitim 30 dakikayı aşmadı. Eğitim sonrasında hastalara araştırmacı tarafından hazırlanmış el kitapçıkları verildi. Verilen eğitimden bir gün sonra stomalı hastalara tekrar Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği, Taburcu Olmaya Hazır Olma Ölçeği (Hasta Öz Değerlendirme Formu) doldurtuldu. Eğitim sonrasında araştırmacı hemşire tekrar Yetişkin Hastalar İçin Taburculuğa Hazır Olma Ölçeği (Hemşire Değerlendirme Formu) ni doldurdu. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Aktif olarak bir işte çalışma durumu değişkeni dışında hasta tanıtıcı özelliklerine göre eğitim öncesi hasta değerlendirmesi hasta taburculuğa hazır oluş düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı derecede bir farklılık saptanmadı (p>0,05). Hem hemşire hem de hasta değerlendirmesinde eğitim sonrası öncesine göre taburculuğa hazır oluşluk düzeyinde artış gözlendi. Hastaneye yatış süresi 5 günden az olan hastalarda ve stoma açılma süresi 1 ay ve daha az olan hastalarda taburculuğa hazır olma durumu daha düşük bulundu. Ancak stoma ekipmanlarını kullanabilen hastalarda, hastalığı ile ilgili bir eğitim alan hastalarda, stoma bakımını tek başına yapabilen hastalarda ve hastaneye yatış süresi 11 gün ve üzeri olan hastalarda taburculuğa hazır olma durumu daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of identifying the learning needs of patients with stomas prior to discharge on their readiness for discharge. Methods: This study, conducted as part of a master's thesis, employed a pre-test–post-test uncontrolled quasi-experimental design. It was carried out between April 2024 and April 2025 where in the general surgery clinics of two training and research hospital in İstanbul with 81 patients that met the inclusion criteria. Patients that met the eligibility criteria signed the Voluntary Informed Consent Form. Demographic data were collected using a Descriptive Information Form. Before the educational intervention, patients with stomas completed the Patient Learning Needs Scale and the Readiness for Hospital Discharge Scale (Patient Self-Assessment Form). Additionally, the researcher nurse completed the Readiness for Hospital Discharge Scale for Adult Patients (Nurse Assessment Form). Education was provided to patients according to learning needs. Efforts were made to deliver the education sessions between 10:00 and 11:00 a.m.; however, the timing was adjusted according to patients' willingness and attention. The education was delivered face-to-face, lasted no longer than 30 minutes and was followed by the distribution of booklets prepared by the researcher. One day after the training, patients again completed the Patient Learning Needs Scale and the Readiness for Hospital Discharge Scale (Patient Self-Assessment Form), and the researcher nurse repeated the completion of the Readiness for Hospital Discharge Scale (Nurse Assessment Form). Statistical analyses were conducted using SPSS version 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Results: Except for employment status, no statistically significant differences were found in discharge readiness levels according to patients' demographic characteristics prior to education (p>0.05). Both nurse and patient assessments revealed an increase in discharge readiness following the educational intervention. Discharge readiness was found to be lower among patients hospitalized for fewer than 5 days and those who had their stoma created within the past month. In contrast, discharge readiness was higher among patients who could independently use stoma equipment, had previously received disease-related education, were able to perform stoma care independently, and had hospital stays of 11 days or longer.