Ballarda antibiyotik kalıntıları
Antibiotic residues in honey
- Tez No: 437700
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KASIMOĞLU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bal, tüketiciler tarafından daima doğal ve sağlıklı bir ürün olarak düşünülmesine karşın, antibiyotik, akarisit gibi ilaç kalıntılarını içerebilmektedir. Tez çalışmasında market, pazar ve arıcılıkla uğraşanlardan temin edilen toplam 90 adet bal örneğinin antibiyotik kalıntı varlığı yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada analize alınan bal örnekleri, Biyoçip Dizi Teknolojisi ve kitleri kullanılarak, Sülfonamidler, kinolonlar, seftiofur, tiamfenikol, streptomisin, tilozin, tetrasiklin ve trimetoprim kalıntıları yönünden incelenmiştir. Marketlerden, pazarlardan ve kovanlardan temin edilen 90 örneğin 62'sinde (% 68.89) antibiyotik kalıntısı belirlenmiştir. Antibiyotik kalıntı oranları sülfonamid grubu, tetrasiklinler, seftiofur, streptomisin ve kinolonlar için sırasıyla, % 76.66, % 16.66,% 4.44, % 4.44 ve % 2.22'dir. Antibiyotik kalıntısı belirlenen 62 örnekten 22 (% 24.44)'sinde birden fazla antibiyotik kalıntısı bulunduğu, 16'sının sadece sülfonamid grubuna dahil antibiyotikleri içerdiği saptanmıştır. Çalışma bulguları, Türkiye'de oranı azalsa da arıcılıkta hala antibiyotiklerin kullanılmaya devam edildiğini, sülfonamid ve tetrasiklin grubu antibiyotiklerin daha fazla oranda kullanıldığını ortaya koymuştur. Sağlıklı bal üretiminin sağlanması ve Ulusal Kalıntı İzleme Programı ile düzenli denetimlerin yapılması halk sağlığına ve ülke ekonomisine önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Although honey is considered as a natural and healthy product by consumers, the bee products can contain drug residues as antibiotics and acaricide. This study was aimed to investigate antibiotic residues in totally 90 honey samples, collected from markets, bazaars and beekeepers. Honey samples examined for sulfonamides, trimethoprim, quinolones, ceftiofur, thiamphenicol, streptomycin, tylosin and tetracycline residues by beeing used Biochip Array Technology Kits. Antibiotic residues were found in 62 of the 90 (68.89 %) samples which supplied from markets, bazaars and hives.Antibiotic residue ratios are 76.66 %, 16.66 %, 4.44 %, 4.44 % and 2.22 % for sulfonamides, tetracyclines, ceftiofur, streptomycin and quinolones, respectively. It was determined that out of 62 samples 22 (24.44 %) harbored antibiotic residue and 16 of these 22 samples contained sulfonamide group antibiotics. The results of this study showed that though the usage of the antibiotics decreased in Turkey, antibiotics are still continued to be used in beekeeping and sulfonamides and tetracycline group antibiotics are used more rate. Healthy honey production and performing regular controls with National Residue Monitoring Program will provide significant benefits to public health and national economy.