Mobiliteye bağlı yetiyitimi yaşayan yaşlılarda danışmanlığa temellendirilmiş egzersiz programının fiziksel performans ve bilişsel işlev üzerine etkisi
Impact on consulting grounded exercise program the physical performance and cognitive function in elderly linked to mobility living with disability
  1. Tez No: 437701
  2. Yazar: SERAP ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, mobiliteye bağlı yetiyitimi olan yaşlılarda danışmanlığa temellendirilmiş egzersizin fiziksel performans ve bilişsel işlev üzerine etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini mobiliteye bağlı yetiyitimi olan 35 deney, 35 kontrol, toplam 70 kişilik yaşlı grubu oluşturmuştur. Çalışmanın yürütülebilmesi için etik onay, ilgili kurum ve kişilerden gerekli izinler alınmıştır. Veriler, ''Yaşlı Sosyo-Demografik Özellikler ve Sağlık Durumunu Tanılama Formu, Standardize Mini Mental Test, Eğitimsizler İçin Standardize Mini Mental Test, Rivermead Mobilite İndeksi, Kısa Yetiyitimi Anketi, Tinetti Performans Odaklı Mobilite Değerlendirmesi, Fiziksel Performans Testi'' ile toplanmıştır. Deney grubunda yer alan yaşlılara araştırmacı tarafından bir ay boyunca egzersiz danışmanlığı, 24 hafta boyunca, haftada üç gün, günde 15-20 dakika hafif şiddette, bilişsel aktivitelerinde yer aldığı, aerobik hareketlerden oluşan egzersiz programı uygulanmıştır. Çalışmanın ilk ve 24. haftasında, deney ve kontrol grubuna anket ve ölçekler uygulanarak veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was done experimentally in order to determine the effect of consulting grounded exercise on the physical performance and cognitive function of elderly people who have disability due to mobility. The sample of the research was composed by a group of 70 elderly people who have disability due to mobility. 35 people of the group compose the experiment group and the other 35 people of the group compose the control group. In order to carry on the study, ethical approval and necessary permissions were received from relevant instutions and persons. The data was collected with ''Elderly Socio-Demographic Characteristics and Diagnostic Form of Health Status, Standardized Mini Mental Test, Standardized Mini Mental Test For Uneducated, Rivermead Mobility Index, Short Disability Survey, Tinetti Performance-Oriented Mobility Assessment and Physical Performance Test. During a month, consultancy for the exercise was provided by the researcher to the elderly people in the experiment group. During 24 weeks, three days in a week, 15-20 minutes a day exercise program including both aerobic movements in light intensity and cognitive activities were applied. In the first and and 24th week of the research, the data was collected with surveys and scales in the experiment and control groups.