Erzurum bölgesinde üretilen ballarda bazı antibiyotik kalıntılarının belirlenmesi
Determination of some antibiotic residues in honey produced in Erzurum region
  1. Tez No: 583738
  2. Yazar: ADİL TALHA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM AYDEMİR ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Türkiye, Çin'den sonra dünyanın en büyük bal üreticisidir. Bal, Türkiye'nin en önemli tarımsal ihracat ürünlerinden biridir. Kontrolsüz antibiyotik satışı ve bilinçsiz kullanımı nedeniyle, Türk balındaki antibiyotik kalıntıları ihracatta önemli sorunlara neden olmaktadır. Balda antibiyotik kalıntılarının varlığı insan sağlığına zararlı olabilir. Baldaki antibiyotik kalıntısı hala dünya çapında önemli bir sorundur. Baldaki antibiyotik kalıntılarının çoğunlukla çevre kaynaklı değil, yanlış arıcılık uygulamalarından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, Erzurum ilinden rastgele toplanan ballardaki neomisin ve tetrasiklin kalıntılarının belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Bu amaçla, 79 bal numunesi, ELISA metodu ile analiz edildi. Bulgular: Tetrasiklin kalıntısı 79 bal örneğinin 37'sinde 2.1 - 47.08 ppb arasında ve ortalama 9.33 ppb düzeyinde iken numunelerin 22'sinde minimum belirleme limitinin altında olduğu belirlendi (
Özet (Çeviri)
Aim: Turkey is the world's largest honey producers after China. Honey is one of Turkey's most important agricultural export product. Due to uncontrolled antibiotic sale and unconscious use, antibiotic residues in Turkish honey cause important problems in exports. Presence of antibiotic residues in honey can be harmful to human health. Antibiotic residue in honey is still a major problem worldwide. Antibiotic residues in honey were mostly caused by incorrect beekeeping practices, not environmental. The aim of this study was to determine the neomycin and tetracycline residues in honey collected randomly from Erzurum province. Materials and Methods: For this purpose, 79 honey samples were analysed by ELISA method. Results: Tetracycline residues were found to be between 2.1 - 47.08 ppb in 37 of 79 honey samples and average of 9.33 ppb, while 22 of the samples were below the minimum detection limit (