Evaluation of the effect of intraosseous methylprednisolone enjection on pain in molar teeth with irreversible pulpitis: randomise controlled clinical trial
  1. Tez No: 437719
  2. Yazar: FATİH SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AZİZ ŞAHİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kemik içi metilprednizolon enjeksiyonunun semptomatik apikal peridontitise sahip geri dönüşümsüz pulpitisli dişlerde ağrıya olan etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Dahil edilme ve edilmeme kriterlerine göre çalışmada 55 hasta yer almıştır. Hastalar bir internet programı kullanılarak randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastalar şu iki gruba ayrılmıştır: kontrol grubu (acil pulpektomi), deney grubu (kemik içi metilprendizolon enjeksiyonu) (1 ml Depo-Medrol). Acil pulpektomi resiproksayon aletleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için bağımsız örneklem t-testi (yaş, preoperatif perküsyon ağrısı, preoperatif ağrı, postoperatif 1,3,5,7. gün ağrısı, postoperatif perküsyon ağrısı) ve ki-kare testi (grup, cinsiyet, pulpanın durumu, palpasyon, ağrı kesici ilaç kullanımı, preoperatif, postoperatif palpasyon, hastanın kaç kez analjezik kullandığı) kullanıldı. (P = 0.05). Bulgular: Kemik içi metilprednizolon enjeksiyonu 1. günde kontrol grubundan daha az ağrıya sebep olmuştur (p < 0.05). Uygulamadan sonra üçüncü, beşinci ve yedinci günde kemik içi metilprednizolon enjeksiyonu grubu ile pulpektomi grubu arasında posetoperatif ağrı bakımından anlamlı derecede fark olmadığı belirlenmiştir (p > 0.05). Sonuç: Çalışmanın limitasyonları dahilinde, kemik içi metilprednizolon enjeksiyonu grubu kontrol grubuna kıyasla daha az postoperatif ağrıya sebep olmuştur. Bu sebeple kemik içi metilprednizolon enjeksiyonu endodontik acil müdahalede ağrının azaltılmasında yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to evaluate the effect of Intraosseous Methylprednisolone Enjection on pain in molar teeth with irreversible pulpitis. Material and method: 55 patients were included into the study according to the inclusion and exclusion criteria. The patients were randomly distributed into two groups using a web program. The patients were divided two groups, as follows: control (pulpectomy), intraosseous methylprednisolone enjection group. Pulpectomy was conducted by using reciprocating instruments. For analysing data, chi square (group, gender, pulp status, palpation, analgesic using, preoperative, postoperative palpation, how many analgesic used) and test for independent samples t-test (age, preoperative percussion test, preoperative pain, postoperative 1,3,5,7. day pain, postoperative percussion pain) were used (p = 0.05). Results: Intraosseous methylprednisolone caused in less pain levels than control group at day 1 (p < 0.05). After 1 week there was no difference in postoperative pain between Intraosseous methylprednisolone group and control group. (p > 0.05) Conclusion: Within the limitations of the present study, Intraosseous methylprednisolone enjection caused in less pain levels compared with control group. Thus, the Intraosseous methylprednisolone enjeciton can be beneficial in reducing pain in emergency endodontic management.