Farklı içerikli CAD/CAM freze lamine venerlerin iki siman aralığında kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of fracture resistance of CAD/CAD laminee veners had different contents in TWO cement thicknesses
  1. Tez No: 437718
  2. Yazar: ORHAN RIDVAN VURGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı CAD/CAM'de hazırlanan farklı içeriğe sahip ve farklı siman aralıklarında elde edilen lamine venerlerin kırılma dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmada 90 adet doğal insan üst santral dişi rastgele 6 gruba ayrıldı.(Test Grupları n=15, kontrol grubu n=15) Gruplara geleneksel lamine kesim tekniği uygulandı. Lamineler 3 farklı CAD/CAM bloktan (IPS-e max CAD, Vita-Suprinity, Lava Ultimate; 3M ESPE) CEREC 4 CAD/CAM sistemi kullanılarak elde edildi (n=15). Örnekler preparasyon uygulanan dişlere 50 µm ve 200 µm siman aralığında bir rezin simanla (RelyX Arc, 3M ESPE) simante edildi. Siman aralıklarını kontrol etmek için 18 adet örnek ISOMET cihazında vertikal olarak ayrılarak SEM cihazında tekrar ölçüldü. Simante edilen dişlere yaşlandırma işlemi uygulandı. Üniversal test cihazı kullanılarak laminelerin kırılma testi gerçekleştirildi. Veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Aynı içeriğe sahip lamine venerlerde 50 µm siman kalınlığında hazırlanan Grupların kırılma dayanım değerleri istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulunmuştur(p IPS-e max CAD> Lava Ultimate. Bununla birlikte Gruplar arasındaki bu farklılıkların istatiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür(p>0.05). 200 µm siman aralığında Vita Suprinity (Grup 3) en yüksek, Lava Ultimate (Grup 6) en düşük kırılma değerleri göstermiştir. Lava Ultimate ve Vita Suprinity Grupları arasındaki kırılma direnci istatistiksel olarak anlamlı iken (p0.05). Sonuç: Siman aralığı azaldıkça kırılma dayanımı artmıştır. Zirkon içerikli bloklar daha yüksek kırılma dayanımları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the fracture resistance of lamine veners had different content which were prepared by CAD / CAM in different cement thickness. Material and Methot: 90 same sized natural human maxillary central insicor teeth were grouped 6 different groups randomly. (testing groups n=15, control group n=15). Tradionatal lamine preparation techniques used for teeth preparation. Lamines were obtained from 3 different CAD / CAM the block (IPS e - max CAD, Vita- Suprinity , Lava Ultimate ; 3M ESPE ) using Cerec 4 CAD / CAM system. Samples were adhesively cemented to teeth with a rezin cement (RelyX Arc, 3M ESPE) in the 50µm and 200µm cement thickness. 18 samples were divied vertically using ISOMET to check cement thickness values. aging process was applied into Cemented teeth. The fracture tests were carried out with universal testing machine. Data were analyzed with statistics software SPSS 20. Results: Lamine veners have the same content value of the group prepared in cement thickness of 50 µm were statistically significantly higher(p IPS e - max CAD > Lava Ultimate. However, tests have shown that between groups fracture resistance were not significant ( p> 0.05) ın 200 µm cement thickness the Vita Suprinity ( group 3 ) showed highest and Lava Ultimate ( Group 6 ) showed the lowest value break. When the differences between Lava Ultimate and Vita Suprinity groups were statistically significant(p 0.05). Conclusion: When cement thickness decreased ,the fracture resistance was increased. İnforced zirkon blocks had showned higher fracture resistance.