Ortaokul öğrencilerinin çoklu zekâ kuramı ile el tercihi, göz dominansı ve işitme süreleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The research on the relation among the secondary school students' hand preferences, eye dominance and hearing time with the theory of multiple intelligence
- Tez No: 437732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZİNNUR GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Ortaokul öğrencilerinin zekâ alanlarıyla laterizasyon arasındaki ilişkileri incelemek ve araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin eğitim sürecinde başarılı olabilecekleri alanlara yönlendirilmesi hususunda bilimsel veriler ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Çalışma Erzurum'un Horasan ilçesindeki 3 farklı ortaokulda öğrenim gören 10-15 yaş aralığındaki, 80 erkek ve 80 kadın olmak üzere toplam 160 öğrenciyle yapıldı. Toplumdaki sağlaklık ve solaklık popülasyonu dikkate alındığından çalışmaya ilk önce solak olduğunu ifade eden öğrenciler davet edildi. Bunlar 28 erkek, 27 kadın öğrenciden oluşmaktaydı. Daha sonra sınıflardan rasgele seçilen 117 öğrenciyle birlikte çalışmaya toplam 172 öğrenci davet edildi. Görme keskinliğini azaltacak herhangi bir patolojisi ve işitme problemi olan 3 öğrenci ile çoklu zeka test sonuçları hatalı olan 9 öğrencinin cevapları değerlendirmeye alınmadı. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizleri, SPSS 22.0 paket programı aracılığı ile yapıldı. Tanımlayıcı istatistiklerde numerik değişkenler için ortalama ± standart sapma, kategorik değişkenler için n ve yüzde verildi. Karşılaştırmalı analizler için Kruskal-Wallis testi, Mann Whitney U testi ve Spearman Korelasyon Analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study reveals relation between intelligence area and laterization and consequent of that examination improving sciencitifical informations that direct secondary school students to be successfull in education process. Material and Method: The study was applied on 160 students at 10-15 age range ( 80 boys, 80 girls) that study in 3 different secondary schools in Horasan, Erzurum. Considering population of right-handed and left-handed, firstly left handed students were invited to the study. They consisted 28 male and 27 female. With 117 student chosen randomly, totally 172 students have been invited to the study. 3 students with stepdown visually sharpness pathology and hearing problems and 9 students whose multiple intelligence results have problems haven't been included evaluation. Analysis gathered from participants was made with agent of SPSS 22.0 packet program. In diagnostic statistics for numeric variables average ± standart deviation, for contrastive variables n and percent was given. For conrastive analysis Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U tests and Spearman Correlation analysis was applied.