Farelerde kokain intoksikasyon modelinde lorazepam, levetirasetam ve lorazepam-levetirasetam kombinasyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of pretreatment lorazepam, levetiracetam and combination of lorazepam-levetiracetam for the prevention of acute cocaine toxicity in A mouse model
  1. Tez No: 437789
  2. Yazar: HASAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akut kokain toksisitesi fare modelinde lorazepam, levetiraetam ve lorazepam-levetirasetam kombinasyonunun etkinliklerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 100 tane erkek balb-c faresi (35-40 gram) deneysel çalışma öncesinde 4 gruba randomize edildi. Bu gruplara intraperitoneal yoldan 1 mg/kg lorazepam, 200 mg/kg levetirasetam, lorazepam-levetiracetam kombinasyonu (1 mg/kg+200 mg/kg) ya da salin uygulandı. Bu uygulamadan 10 dakika sonra 105 mg/kg kokain (letal dozun %70'i olan) intraperitoneal yoldan uygulandı. Tüm gruplardaki fareler nöbet aktivitesi (mısır patlağı şeklinde sıçrama, tonik klonik aktivite ya da doğrulma refleksinin kaybı) ve ölüm açısından kokain uygulamasından sonraki 30 dakika boyunca hangi ilacın uygulandığını bilmeyen araştırmacı (kör gözlemci) tarafından takip edildi.
Özet (Çeviri)
Study Objective: In this study we aimed to evaluate the efficacies of pretreatment lorazepam, levetiracetam and combination of Lorazepam-levetiracetam in a mouse model for acute cocaine toxicity. Methods: One hundred twenty male (35-40 gram) balb-c mice were randomized to 4 groups in this experimental study. Then all animals received intraperitoneal injections of lorazepam (1 mg/kg), levetiracetam (200 mg/kg), and combinations of lorazepam-levetiracetam (1 mg/kg-200 mg/kg) or saline as a pretreatment. Ten minutes later, all animals intraperitoneally received 105 mg/kg cocaine (an estimated lethal dose to 70 %). All animals in each group were observed for the seizures (popcorn jumping, tonic-clonic activity, or a loss of the righting reflex) and lethality over the following 30 minutes by a blinded observer.