Kokain toksisitesinde serbest radikallerin ve kokainin toksikolojik analizi
The role of free radicals in cocaine-induced toxicity and toxicological analysis of cocaine
  1. Tez No: 123996
  2. Yazar: GÜLHAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Toksikoloji ve Adli Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 15141
Özet
127 ÖZET Kokain Toksisitesinde Serbest Radikallerin Rolü ve Kokainin Toksikolojik Analizi Çalışmamızın ilk bölümünde farelere tek doz (50 mg/kg, i.p.) kokain uygulanarak, hücresel yıkımının göstergesi olan LPO'ya ve doku tiyol gruplarına (NP-SH ve T- SH) kokainin etkisi araştırıldı. Bu amaçla, peroksidasyon ürünü olan MDA düzeyleri karaciğer, böbrek, kalp ve beyinde Jamall ve Smith'in (1985) geliştirdikleri yöntemle; T-SH ve NP-SH miktarı ise Sedlak ve Lindsay'in (1968) geliştirdikleri spektrofotometrik yöntem kullanılarak ölçüldü. Etanol ve kokain uygulanan fare grubundaki toksisite artışını incelemek için doku MDA, T-SH ve NP-SH düzeyleri ölçülerek sadece kokain verilen grupla karşılaştırıldı. Kokain grubu farelere nifedipin (pre ve post) uygulanarak kokain toksisitesine karşı nifedipinin koruyucu etkisi araştırıldı. Doku MDA, T-SH ve NP-SH düzeyleri değerlendirilerek pre ve post nifedipin tedavileri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY The Role of Free Radicals in Cocaine-Induced Toxicity and Toxicological Analysis of Cocaine In the first part of this study, the effects of cocaine on LPO which is an early response of cellular damage on mice administered 50 mg/kg i.p. cocaine is studied. Thus, levels of MDA which is a product of LPO were determined by using the spectrometric method of Jamall and Smith (1985) and levels of T-SH and NP-SH by the spectrometric method of Sedlak and Lindsay (1968) in liver, kidneys, heart and brain. In order to observe the amount of increase in toxicity in mice administered both ethanol and cocaine (50 mg/kg i.p.), tissue MDA, T-SH and NP-SH levels were measured and compared with the group administered cocaine alone. Thus, preventive pre- and post-effects of niphedipine was evaluated in cocaine- administered mice. Pre- and post- niphedipine therapies were compared by the assesments of MDA,T-SH and NP-SH levels.