Doku yenilenmesi için çözünebilir yumurta kabuğu zarı proteini/plga nanofiberlerinin elektroçekme ile hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characteri̇zati̇on of electrospun plga/soluble eggshel membrane protein nanofibers for tissue regeneration
  1. Tez No: 437827
  2. Yazar: BİLGE SUAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEVSER ÖZGEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yara iyileşmesinde uygun koşulların sağlanması için, genellikle bir örtüye veya uygun materyallerden yapılmış bir kaplamaya ihtiyaç vardır. Kullanılan materyallerin zarar görmüş dokuyu koruması ve iyileşme sürecini uyarması beklenir. Geleneksel çin tıbbında yumurta kabuğu zarı (ESM) 'anka örtüsü' olarak isimlendirilir ve tedavi amaçlı olarak birkaç yüzyıldır sıklıkla kullanılmıştır. Dekspantenol içeren kremler deri yaraları ve mukoz membranlardaki lezyonların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Elektroçekim, nanofiber elde etmek için hızlı ve kolay bir yöntemdir. Hücre dışı matrikse benzer doku iskelelerinin üretimi için oldukça ümit vermektedir. Bu çalışmada poli(laktik-ko-glikolik asit), PEO (Polietilen oksit) ve PCL (Polikaprolaktorn) ile elektroçekim yöntemi kullanılarak çözünebilir yumurta kabuğu zarı ve dekspantenol içeren yenilikçi bir nanofibröz biyoaktif yara örtüsü formülasyonu geliştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda etkin madde salım çalışması, şişme testi yapılmış, elektron mikroskopu ile morfolojik yapıları, TPA ile mekanik dayanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To provide the appropriate conditions for wound healing, wounds often require a dressing or a clothing from a suitable material. It is expected that these materials have to protect the wounded tissue and enhance the wound healing process. In traditional Chinese medicine egg shell membrane (ESM) knowns as 'phoenix cloth' and have been used to cure for centuries. Creams containing dexpanthenol have been widely used to treat mucous membrane lesions and skin wounds. Electrospinning is a fast and easy way to produce nanofibers. In addition to allow producing scaffolds like extracellular matrix, electrospinning technique is promising for producing drug loaded wound dressings. In this study, with using poly (lactic-co-glycolic acid), PEO (Polyethylene oxide), and PCL (Polycaprolactone) in electrospinning method, we developed a novel bioactive wound dressing formulation with soluble eggshell membrane protein, and dexpanthenol. For this purpose, drug release from the matrix, swelling test, morphological examining with electron microscope imaging and mechanical strength tests with texture profile analyser have been done.