İncir kurutmada ön işlemlerin ve örtü altı uygulamasının etkileri üzerine araştırmalar
Researchs on the effects of pre-treatments and covering on fig drying
  1. Tez No: 437828
  2. Yazar: RÜŞTÜ EFE OKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UYGUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışma, buruk halde toplanan incir meyvelerinin (Ficus carica L. cv. Sarılop) çeşitli ön işlemler uygulanarak, açıkta veya bölgede giderek yaygınlaşmakta olan alçak plastik tüneller altında kurutulmasının kuruma ve depolama sonrasında kaliteye etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Hasat süresince iki farklı dönemde kurulan denemede, bandırma çözeltilerine buruk meyvelerin 2 dk süre ile bandırılması şeklinde uygulanan ön işlemler: 1)Potasyum metabisülfit (5000 ppm) 2) Potasyum karbonat (%5'lik) 3) Askorbik asit (%10'luk) ve 4) Sitrik asit (%5'lik) uygulamalarıdır. Kurutma etkinliğinin belirlenmesi amacıyla, hiçbir ön işlem uygulanmayan buruk incir meyveleri, örtü altında ve açık havada kurutulmuştur. Kurutma denemesi erken (26-30.09.2014) ve geç hasat (16-21.09.2014) olarak iki dönemde düzenlenmiştir. Kurutma etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmada kurutma süresince hava ve meyve içi sıcaklıkları ile ortamların oransal nem değerleri kaydedilmiştir. Ön işlemlerin renk üzerine etkilerinin araştırıldığı denemenin örnekleri, kurutmanın ardından iki gruba ayrılmış, gruplardan biri kurutma sonrası hemen analize alınırken, diğer grup 9 ay süre ile normal depo koşullarında saklanmıştır. Her iki çalışmada da kuru incir meyvelerinin önemli bazı fiziksel ve kimyasal kalite özellikleri belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, alçak plastik tünel altında yapılacak kurutma ile kuru incir meyvelerinin kuruma süresinin, meyve kalitesi olumsuz yönde etkilenmeksizin 1 gün kısaltılabileceğini göstermiştir. Uygulanan ön işlemlerin kuru incir meyvelerinin renk parametreleri üzerine etkisi ise sınırlı olmuştur. Çalışmadan elde edilen veriler buruk meyvelerde yapılan uygulamalardan yalnızca sitrik asidin kısa süreli depolamalarda kuru incir rengindeki bozulmaları önleyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on semi-dried fig (Ficus carica L. cv. Sarılop) fruits to determine the effects of pre-treatments and of drying either under open field or under plastic tunnels which are becoming widespread in Aydın, on quality. . The effects of pre-treatments on quality attributes were determined after drying and after storage. The study was twice during the harvest season. The pre-treatments were applied as dipping into a solution for 2 minutes to the following solutions; 1) Potassium metabisulfite (5000 ppm) 2) Potassium carbonate (5%) 3) Ascorbic acid (10%) and 4) Citric acid (5%). Semi-dried fig fruits, which were not pre-treated, were dried under plastic tunnel and open-air conditions to determine the drying rate. Trials were conducted twice as early harvest (26-30.09.2014) and late harvest (16-21.09.2014) periods. The changes in air and fruit internal temperatures and relative humidity were monitored in the assessment that aimed at finding the drying rate. To determine the effects of pre-treatments on color, samples were divided into two groups, and one was analyzed right after drying and the other group was stored at ambient conditions for 9 months. In both trials, some major physical and chemical quality properties of dried figs were determined. Drying under plastic tunnels shortened the drying period for 1 day without any negative impact on quality. Pre-treatments showed limited impact on dried fig color parameters. The data obtained from the study showed that only citric acid could preserve the darkening of color during short term storage.