Preparation of the SPME fibers by electropolymerization and its application in determination of endocrine distruptor chemicals
Elektropolimerizasyonla SPME fiber hazırlanması ve endokrin bozucu kimyasalların analizinde uygulanması
- Tez No: 437837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ, DOÇ. DR. LEVENT PELİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, endokrin bozucu pestisitlerin (Chlorpyrifos, Penconazole, Procymidone, Bromopropylate and Lambda-Cyhalothrin) gaz kromatografik yöntemle su örneklerinde tayini açıklanmıştır. Alternatif olarak laboratuvar ortamında yapılmış PPy, PTh, uç uca eklenmiş PPy-PTh, PPy-PTh karışık yataklı kopolimer ve polySNS-NH2 fiberlerinin pestisit türlerine yanıtları incelenmiş ve karşılaştırma yapılmıştır. Fiberlerin yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiş ve termal dayanımları TGA analizi ile incelenmiştir. Üretilen fiberlerin performansları aynı standart çözeltiler ile aynı prosedür uygulanarak test edilmiştir. En hassas sonuçlar PTh fiber ile elde edilmiştir ve farklı polaritedeki pestisitlerin aynı anda tayinin için bu fiber daha uygun bulunmuştur ve hassasiyeti MRL değerlerinde tayin yapmak için uygundur. Ancak, karışık yataklı fiber Lambda-Chyalothrin için en güvenilir sonuçları vermiştir. Kalibrasyon eğrilerinin regresyon katsayıları en az 0.99'dur ve günler arası tekrarlanabilirlik değeri %20'nin üzerinde değildir. Belirtme sınırları 0.02-0.64 ng mL-1 derişim aralığındadır. Bu tez çalışmasında geliştirilen yöntem fiber üretimi için ucuz bir alternatif sunmaktadır. Bu fiberler ile oldukça düşük maliyetle, seçimliliği yüksek, sağlam ve hassas bir ölçüm gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, 400 kullanımdan sonra, bile fiberler kabul edilebilir bir duyarlıkla kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method for the determination of endocrine disruptor pesticides (Bromopropylate, Chlorpyrifos, Lambda-Cyhalothrin, Procymidone and Penconazole) in water samples by gas chromatography is described. Alternative laboratory made SPME fibers including Polypyrrole(PPy), Polythiophene(PTh), PPy-PTh cascade, PPy-PTh mixed bed and polySNS-NH2 fibers were prepared and compared according to their responses for pesticide determination. Surface morphologies of the fibers were characterized by using scanning electron microscopy (SEM) and thermal stability coating was investigated by TG analysis. The performances of the fibers produced were tested upon applying the same procedure for the same mixed standard solutions. It was revealed that structural differences of the fibers results in SPME-fiber response. Most sensitive results were obtained with the PTh fiber and this fiber is also suitable for the determination of pesticides with different polarities. However, mixed bed fiber has given the most reliable results for Lambda Cyhalothrine. The regression coefficients were at least 0.99 and interday relative standart deviations were not higher than 20%. Detection limits were in the range of 0.02-0.64 ng mL-1. The method is inexpensive for fiber production, solventless selective and robust. Even after 400 usages, with a reasonable precision, the fiber can still be used sensitively.