Isı geri kazanımlı havalandırma ünitesine ait ısı ve akış analizlerinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile belirlenmesi
Determination of air flow and heat transfer analysis of a heat recovery unit with computional fluid dynamics
  1. Tez No: 437853
  2. Yazar: MELTEM ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Isıtma-soğutma ve havalandırma uygulamalarında ısı geri kazanımı, işletme masraflarını düşürerek taze havalı sistemlerin kullanılabilirliğini artırmaktadır. Isı geri kazanımlı havalandırma cihazlarının verim hesaplamalarında çoğunlukla bileşenlerin seçim yazılımları kullanılmakta ve kataloglarda bu değerler belirtilmektedir. Bu yazılımlar, her ne kadar yapılan testlerin sonucunda oluşturulsa da, bileşenler gövde içine yerleştirildiğinde hava akış farklılıklarından dolayı çoğunlukla aynı performansı göstermemektedirler. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programları kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle optimizasyon çalışmalarında HAD programları ile kısa zamanda doğru sonuçlar alınabilmektedir. Bu tez çalışmasında bir ısı geri kazanımlı havalandırma cihazının tasarımı, imalatı, testleri ve Ansys Fluent programında hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler karşılaştırılmış, HAD programının hata yüzdeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat recovery in heating, ventilating and air conditioning applications, reduces operating costs and increases the availability of fresh air system. Catalogue values are mainly used for heat recovery efficiency calculations. Although these softwares generated as a result of tests, components do not indicate the same performance when they are inserted into the body due to the uneven air flows. The right way for determining performance is testing. Especially for optimization studies, accurate results can be obtained in a short time. In this study, a heat recovery unit had been designed, manufactured, tested and analized by Ansys Fluent computational fluid dynamics program. Obtained data are compared, between theorical, test and analyses. Error percent of CFD software has been calculated.