Karbon lifler ile güçlendirilmiş kompozit kirişlerin eğilme ve kesme kuvveti altında davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental study of composite beams which is strengthened with cfrp under bending and shear forces
- Tez No: 437857
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMRE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, çelik - betonarme kompozit kirişlerin farklı CFRP(Carbon-fiber-reinforced polymer) ve çelik lifli beton ile güçlendirilmesi ve dayanım,davranış, rijitlik ve enerji tüketimine etkileri araştırılmıştır.Tez çalışması deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci olarak hedef, referans ve güçlendirilecek elemanların çekme bölgesi olan çelik kiriş alt başlıkdizaynları güçlendirme çeşidine göre hazırlanmıştır ve güçlendirilecek deneyelemanlarına CFRP ve çelik lifli beton ile güçlendirme uygulanmıştır. Deney içerisinde CFRP ile çekme bölgesi olan çelik kiriş alt başlığı ayrı olarak hazırlanmış ve bir adet deney elemanına da hem CFRP hem de çelik lifli beton dökülerek, hem basınç hem çekme bölgesi güçlendirilen deney elemanlarının birbirleriyle karşılaştırılması sağlanmıştır. Güçlendirme eğilme ve kesme etkisi altında kalan çelik-betonarme kompozit kiriş baz alınarak yapılmıştır. Güçlendirme uygulanmış elemanlar ile referans elemanlar karşılaştırılmış vereferans deney elemana göre dayanımın, enerji kapasitesinin arttığına daha sünekdavranış göstermelerine değinilmiştir. Böylece çelik yapılarda ve köprülerde betonarme döşemelerin taşındığıçelik-betonarme kompozit kirişlerin çekme ve basınç bölgelerinin CFRP ve çeliklifli beotn ile güçlendirilmesi konusunda dayanım, uygulanabilirlik, rijitlik veenerji tüketimi bakımından değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda deneye konu güçlendirmelerin uygulandığı kompozit elemanların daha efektif davranışları grafikler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, you can find investigation to strengthen the steel-R.C concrete composite beams with CFRP for stiffness, energy consumption etc. The study of thesis was performed experimental. First of all, experimental specimens which was designed according to strengthening type, were strengthened with CFRP and steel fibered concrete. On the tension and compression area, there are two type of strengthening. First is strengthening withCFRP and second is concrete with steel fibers. Two of them was designed separately and together for comparing each other. Strengthened specimens and reference specimens compared each other and then we investigated to reach target specimen's treatment.Thereby, some evaluations were made on especially in terms of strength,applicability, stiffness and energy consumption about the steel-concrete composite beams with CFRP and steel fibered concrete.