Bamya yetiştiriciliğinde girdi kullanımının ekonomik analizi: İzmir'in Urla ilçesi örneği
Economic analysis of input use in okra growing: A case study for urla district of İzmir province
- Tez No: 437863
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, İzmir'in Urla ilçesinde bamya üretimi yapan üreticilerin girdi (gübre, ilaç, işgücü, tohum vb.) kullanım düzeyleri teknik ve ekonomik yönden analiz edilmiş ve güvenli bamya üretiminin geliştirilmesi açısından öneriler getirilmiştir. Araştırmada birincil ve ikincil verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın ana materyalini oluşturan birincil veriler Urla ilçesindeki 80 üreticiden anket yöntemiyle derlenmiştir. Araştırmanın ikincil verileri ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, Tarımsal Araştırma Enstitüleri, Üniversiteler, Ziraat Odaları ve Tarımsal Kooperatiflerden elde edilmiştir. Ayrıca konuyla ilgili olarak daha önce Türkiye'de ve diğer ülkelerde yapılan araştırmaların sonuçlarından da yararlanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle üreticilerin sosyo-ekonomik özellikleri incelenmiştir. Daha sonra bamya üretiminin ekonomik analizi ve bamya üretiminde girdi kullanımının analizi yapılmıştır. Bu aşamada işletmeler iki gruba ayrılmıştır. Birinci grubu bamya üretim alanı 3 dekar ve daha küçük olan, ikinci grubu ise 3 dekardan büyük olan işletmeler oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; üreticilerin ortalama yaşı 50.31, ortalama eğitim süresi 5.79 yıldır. Ortalama bamya arazisi genişliği 3.59 da, ortalama bamya verimi 260.31 kg/da, ortalama bamya üretim maliyeti 3.93 TL/kg olarak saptanmıştır. Bamya yetiştiriciliğinde üreticiler tarafından ortalama 29.95 kg/da N, 13.99 kg/da P2O5, 24.73 kg/da K2O ve 96.56 gr/da fungisit, 29.38 gr/da insektisit olmak üzere toplam 125.94 gr/da ilaç kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, input (fertilizer, pesticide, labor, seed etc.) using level of farmers who growing okra in Urla district of Izmir province was analyzed with technical and economic aspects, some recommendations for developing of safe okra growing were presented. The primary and secondary data was used in this study. The basic material of the study consists of the data collected by the survey from 80 farmers in Urla district. The secondary data of the study was collected from Turkish Ministry of Food, Agriculture and Livestock Provincial and District Directorates, Agricultural Research Institutes, Universities, Chambers of Agriculture and Agricultural Cooperatives. Besides, regarding this subject, the results of the researches held previously in Turkey and in other countries were also used. In data analysis, firstly socio economic characteristics of farmers were examined. After, economic analysis and input using analysis of okra growing were performed. In this stage, farmers were divided into two groups according to the okra growing area; ≤3 da and >3 da. According to results of this study, the average age and education level were 50.31 and 5.79 years. Average okra growing area, average yield and average production cost were determined to be 3.59 da, 260.31 kg/da and 3.93 TL/kg, respectively. It was determined that 29.95 kg/da N, 13.99 kg/da P2O5, 24.73 kg/da K2O and 125.94 g/da pesticide (96.56 g/da fungicide and 29.38 g/da insecticide) were used by farmers in okra growing.