Denizkestanesi Sphaerechinus granularis'in immün sistem hücre tiplerinin ışık ve elektron mikroskobu ile belirlenmesi
Determination of immnune system cell types of sea urchin Sphaerechinus granularis by light and electron microscopy
  1. Tez No: 437864
  2. Yazar: HAZAL ŞİLAN SOYSÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ İZZETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Sölomositler, ekinodermlerde çok bol bulunan ve çeşitlilik gösteren bağışıklık sistem hücreleridir. Bu hücreler morfoloji, büyüklük ve fonksiyon açısından farklılık gösterdikleri için tüm ekinodermleri kapsayacak şekilde bir sınıflandırma henüz yapılamamıştır. Bu nedenle çalışmada, İzmir-Foça bölgesinde dağılım gösteren denizkestanesi Sphaerechinus granularis türünün, immün sistem hücre tipleri ve morfolojik yapıları ışık ve transmisyon elektron mikroskopları ile karakterize edilmiş ve hücre tipleri karşılaştırılmıştır. Her iki mikroskop incelemeleri için hücreler Karnovsky tespit solüsyonunda bir gece +4°C'de tespit edilmiştir. Rutin alkol ve epon serilerinden sonra hücreler Epon 812 reçinesine gömülmüştür. Alınan yarı ince ve ince kesitler uygun boyalarla boyanarak Işık ve Elektron mikroskoplarında incelenmiştir. Ayrıca hücre tipleri in vitro ortamda inverted mikroskobu altında incelenerek tiplendirilmesi yapılmıştır. Sphaerechinus granularis türünde fagositik filopodial ve petaloid hücreler, kırmızı hücre, vibril benzeri hücre ve renksiz hücre tipleri gözlenmiştir. Vibril benzeri hücre tipi dışında, bu hücrelerin morfolojik özellikleri elektron mikroskobunda çok iyi ayırt edilmiştir. Bu hücre tiplerine ek olarak Sphaerechinus granularis'de lenfosit benzeri küçük hücre tipi gözlenmiştir. Bu çalışma ile ilk kez Sphaerechinus granularis'in immün sistem hücrelerinin hem ışık hem de elektron mikroskobunda, morfolojik olarak tiplendirilmeleri ve yapıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coelomycetes are various immune system cells which are abundant in echinoderms. A classification covering all echinoderms has not yet been made due to the diversity of these cells in morphology, size and function. Therefore immune system cell types and morphological structures of Sphaerechinus granularis sea urchin species which are dispersed in İzmir-Foça region were characterized via light microscope and transmission electron microscope and their cell types were compared in this study. Samples were fixed in Karnovsky fixative at +4°C for one night to examine by both of the microscopes. After dehydratation, the samples were embedded into Epon 812. Semi-thin and thin sections were coloured with appropriate dyes and investigated by light microscope and electron microscope. Furthermore, cell types were examined by inverted microscope under in vitro conditions and typing was made. Phagocytic filapodial and petaloid cell, red cell, vibril-like cell and colourless cell types were observed in Sphaerechinus granularis. Morphological properties of these cells were well discriminated by electron microscope except the vibril-like cell. In addition to these cell types lymphocyte-like small cells were observed in Sphaerechinus granularis. In this study, typing and structure determination of immune system cells in Sphaerechinus granularis were made for the first time by both light microscope and electron microscope.