Sanayi alanlarına yönelik uygun arazi kullanım potansiyelinin araştırılması: Kemalpaşa örneği
Investigation of suitable land use potential for industrial sites: The case of Kemalpaşa
- Tez No: 437869
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ TAHTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Doğal ve kültürel özellikleri yanı sıra özellikle tarımsal yönüyle önemli olan Kemalpaşa ilçesinde, sanayinin plansız olarak yerleşmesi ve gelişmesi sonucu doğal kaynakların zarar görmesi nedeniyle söz konusu ilçe bu çalışmada araştırma alanı olarak seçilmiştir. Kemalpaşa ilçesi örneğinde ekonomik faktörler dışlanıp doğal faktörler dikkate alınarak sanayi için en uygun alanların bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada, yaban hayatı geliştirme sahası, sitler, orman alanları, zeytinlik alanlar, meralar, tarım alanları, su yüzeyleri, dereler, arazi yetenek sınıfı, yerleşim yerine uzaklık, ulaşım (yollara uzaklık), eğim ve erozyon olmak üzere 13 kriter belirlenmiştir. Bu 13 kritere bağlı olarak 17 harita oluşturulmuş ve uygun yer seçimi amacıyla kullanılmıştır. Sorgulamalar coğrafi bilgi sistemi yazılımı ArcGIS 10.2.1 yardımıyla doğrusal kombinasyon tekniği ve analitik hiyerarşi süreci yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda sorgulanan kriterler doğrultusunda Kemalpaşa ilçesinin %98,64'ü sanayi alan kullanımına uygun bulunmamıştır. Çalışma alanının sadece %0,50'si sanayi kullanımına uygun ve %0,86'sı çok uygun olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucu tespit edilen üç alternatif alan ve mevcut sanayi bölgesi, koruma temelinde değerlendirilerek planlama önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kemalpaşa district which is especially important with its agricultural aspect beside its natural and cultural characteristics was chosen as a study area because industry was settled and developed unplanned which cause damage to natural resources. In Kemalpaşa district, it is aimed to determine the most suitable sites for industry by evaluating natural factors. In this process economic factors were excluded. In this study; 13 criterion were determined, such as wildlife development area, protected areas, forest land, olive grove land, pasture, agricultural land, water surface, river, land capability class, distance to settlement, transportation (distance to road), slope and erosion. 17 maps were created from this 13 criteria and those maps used for suitable site selection. Queries were carried out by using linear combination and analytic hierarchy process technics by the help of geographical information system software ArcGIS 10.2.1. As a result, 98,64% of Kemalpaşa district determined as not suitable for industrial use. It is evaluated that only 0,50% of the site is suitable and 0,86% is very suitable of Kemalpaşa district for industrial site use. 3 alternate sites which were determinate according to study and the existing industrial site are assessed based on conservation purpose, and planning recommendations are given.