Tarım traktörlerinde periyodik bakım uygulamaları, arızalar ve arıza kaynaklarının Ceylanpınar tarım işletme müdürlüğü örneğinde belirlenmesi
Studying periodic maintenance programs, failures and their sources for agricultural tractors, Ceylanpınar agricultural enterprise a case of study
- Tez No: 437909
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AYKAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Science and Technology, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada; Ceylanpınar Tarım İşletme Müdürlüğü'nde 10 yılı aşkın bir süre ile kaydı tutulan 2003 model toplam 11 adet VALTRA 8400 serisi traktör deneme materyali olarak alınmıştır. Bu traktörlerin periyodik bakım ve onarım kayıtları incelenip traktör kullanım süresince bakım maliyetleri, oluşmuş arızalar ve arıza giderilme maliyetleri belirlenmiştir. Belirlenmiş olan bakım ve onarım maliyetlerinin analizleri yapılmıştır. Bunun yanı sıra traktör bakım-onarım maliyetlerini tahmin edebilmek için birikimli bakım-onarım maliyetleri, dört farklı şekilde bağımsız değişken olarak birikimli çalışma saatlerine dayanarak modellenmiştir. Geliştirilmiş modeller bazı ülkelerde daha önce geliştirilmiş modeller ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarından yola çıkılarak ve traktör kullanım durumlarına bağlı olarak, traktör birikimli bakım-onarım maliyetlerini tahmin edebilmek için birtakım model önerilerinde bulunulmuştur. Ayrıca, traktör kullanım süresince toplam arıza gözlem ve arıza oranı analizleri yapılmıştır. Son olarak arıza oranlarının traktör birikimli çalışma saatleri ve birikimli bakım-onarım maliyetleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study depended on examining kept periodic records of maintenance and repair costs collected over ten years of continuous working of 11 Valtra 8400-2003 tractors in Agricultural Enterprise of Ceylanpinar. The data of observed failures and repair and maintenance costs were obtained and repair and maintenance costs were analyzed mathematically. In order to predict the accumulated repair and maintenance costs precisely, mathematical models were developed by studying their relations with the accumulated working hours of tractor which were adopted as an independent variable in four different values. Furthermore, the developed models were compared with other similar ones developed in other countries of the world. Depending on the results of this comparison and taking tractor working conditions into consideration, a group of mathematical models were suggested in order to develop the accumulated repair and maintenance costs. Moreover, the total observed failures and failure rates were analyzed mathematically. Finally, the relation between of the failure rates of tractors and the accumulated repair and maintenance costs and the accumulated working hours was determined.