Çelik fiberli betonarme kirişlerin kırılma mekanizmalarının AE ve MCFT yöntemleri ile belirlenmesi
Identification of fracture mechanisms of steel fiber reinforced concrete beams by AE and MCFT methods
  1. Tez No: 437914
  2. Yazar: SENA TAYFUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİNEL ALVER, YRD. DOÇ. DR. SELÇUK SAATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yapı ve yapı elemanlarının hasar durumları çeşitli test teknikleri ile belirlenebilmektedir. Ancak yapının mevcut durumu ve güvenliği, gözle görünür hasarlar oluştuktan sonra değil, öncesinde belirlenmelidir. Tahribatsız muayene yöntemleri bu amaca hizmet etmekte olup, bu yöntemler elemana herhangi bir hasar vermeden eleman hakkında entegre bilgi sunmaktadır. Bu tez çalışmasında çelik fiberli betonarme kirişlerin basit eğilme etkisi altındaki hasar ilerleyişlerini gözlemlemek için tahribatsız muayene yöntemlerinden Akustik Emisyon (AE) tekniği kullanılmıştır. AE'den elde edilen verilere parametre analizleri uygulanmıştır. Analitik çalışma kapsamında ise betonarme kirişler analitik bir çözüm prosedürü olan Değiştirilmiş Basınç Alanı Teorisi (MCFT)'ne dayalı bir yazılım kullanılarak Sonlu Elemanlar Metodu ile analiz edilmiş ve analitik sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Damage state of structures and structural members can be determined by various test techniques. However, it is important to identify the current state and safety of the structure before the damage becomes visible. Nondestructive testing methods serve for this purpose and provide knowledge about state of overall system without any harming to the member. In this thesis, with the purpose of monitoring damage propagation in steel fiber reinforced concrete beams under three-point-bending, Acoustic Emission (AE) technique was utilized. Data obtained from AE were analyzed by using parameter and SiGMA analyzes. Within the scope of the analytical study, the specimens were analyzed by using Finite Element Analysis based upon Modified Compression Field Theory (MCFT) and analytical results were compared with experimental results.