N-Asetilsistein tayini için hızlı ve güvenilir ölçüm yöntemi geliştirilmesi
Developing a fast and reliable measurement method for the determination of N-acetylcysteine
- Tez No: 437955
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Farmasötik ürünlerde N-asetilsistein tayini için hızlı ve güvenilir spektrofotometrik yöntem ve spektrofotometrik temelli akış enjeksiyon analiz yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem demir(III)'ün N-asetilsistein tarafından demir(II)'ye indirgenmesine ve demir(II)'nin 4-(2-piridilazo)rezorsinol ile kompleks oluşturmasına dayanmaktadır. Oluşan renkli kompleksin absorbansı 718 nm'de ölçülmüştür. En uygun analitik koşullar altında, geliştirilen spektrofotometrik yöntemle, N-asetilsistein için kalibrasyon eğrisinin doğrusallığı 2.5×10-6-1.13×10-4 M arasındadır. Tayin limiti, 9.86×10-6 M'dır. N-Asetilsistein standart çözeltisinin kararlılığı ve diğer amino asitlerin girişim etkileri incelenmiştir. Geliştirilen spektrofotometrik akış enjeksiyon analizinde, kalibrasyon grafiği, 2.50×10-5-5.00×10-4 M aralığında doğrusaldır. Tayin limiti, 1.26×10-5 M'dır. Her iki yöntem de farmasötik ürünlerde N-asetilsistein tayini için uygulanmıştır ve elde edilen sonuçların % 95 güven seviyesinde gerçek değerle uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A fast and reliable spectrophotometric method and a flow injection analysis method with spectrophotometric-based have been developed for the determination of N-acetylcysteine in pharmaceutical preparations. The developed method is based on the reduction of iron(III) to iron(II) by N-acetylcysteine and complexation of iron(II) with 4-(2-pyridylazo)resorcinol. The absorbance of the formed coloured complex was measured at 718 nm. Under the optimum analytical conditions, with the developed spectrophotometric method, the linearity of calibration curve for N-acetylcysteine ranged from 2.5×10-6 to 1.13×10-4 M. The detection limit is 9.86×10-6 M. The stability of N-acetylcysteine standard solution and interference effects of other amino acids were examined. In the developed spectrophotometric flow injection analysis the calibration graph is linear in the range of 2.50×10-5-5.00×10-4 M. The detection limit is 1.26×10-5 M. Both methods were applied to the determination of N-acetylcysteine in pharmaceutical preparations and the obtained results were in agreement at % 95 confidence level with the actual value.