Bazı çilek çeşitlerinin örtüaltında performanslarının belirlenmesi
Determining of performance of some strawberry cultivars in plastic greenhouse
  1. Tez No: 437972
  2. Yazar: AYŞENUR KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yıllarında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne ait araştırma ve uygulama alanındaki plastik seralarda yürütülmüştür. Çalışmada Türkiye'ye yeni giren bazı nötr gün ('Monterey', 'Albion', 'Sweet Ann', 'San Andreas') ve kısa gün ('Camarosa' (standart çeşit), 'Benicia', 'Fortuna', 'Rubygem', 'Festival', 'Amiga') çilek çeşitlerinin Karadeniz Bölgesi'nde (Samsun), örtüaltında performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede dikimler, frigo fideler kullanılarak 7-8 Temmuz'da yapılmıştır. Denemede en erken çiçeklenme 'Fortuna', 'Albion', 'Benicia', 'Monterey' (22-23 Şubat) çeşitlerinde, en geç çiçeklenme ise 'Festival' (2 Mart) çeşidinde olmuştur. Çeşitlerde ilk hasat 1-24 Nisan tarihlerinde başlamıştır. 'Monterey', 'Albion', 'San Andreas', 'Benicia', 'Festival', 'Fortuna' en erkenci çeşitler olurken, 'Sweet Ann' en geçci çeşit olmuştur. 'Benicia' dışındaki çeşitlerde hasat eylül ayı başında son bulmuştur. Hasat periyodu 119-153 gün arasında değişmiştir. Denemedeki çeşitlerde 153 gün ile en uzun hasat periyodu 'Fortuna' 'Festival', 'Albion', 'Monterey', 'San Andreas' çeşitlerinde olmuştur. En fazla verim 'Fortuna' (879.9 g/bitki) ve 'Camarosa' (792.8 g/bitki) çeşitlerinden elde edilmiştir. En yüksek meyve ağırlığı 'Sweet Ann'de (17.5 g), en düşük meyve ağırlığı 'Festival' çeşidinde (11.6 g) belirlenmiştir. En sert meyveler 'Amiga' (0.61 kg/cm2) çeşidinden elde edilmiş, 'Fortuna' (0.41 kg/cm2) en düşük sertlik değerine sahip olmuştur. SÇKM içeriği en yüksek 'Festival', 'Rubygem', 'Monterey' ve 'Albion' (%6.8-6.5), en düşük 'Swett Ann' (%5.4) çeşidinde tespit edilmiştir. En yüksek asit değeri 'Albion' (%0.76), en düşük asit değeri 'Amiga' (%0.53) çeşidinde belirlenmiştir. En yüksek C vitamini içeriği 'Rubygem' ve 'Benicia' çeşitlerinde saptanmıştır. Pazarlanabilir meyve verimi en fazla 'Fortuna' (766.5 g/bitki), en az 'Benicia' (352.5 g/bitki) çeşidinde olmuştur. Denemede hasarlı meyve miktarı oldukça az olup 5.1-26.9 g/bitki arasında değişiklik göstermiş ve en fazla hasarlı meyve 'Sweet Ann' çeşidinden alınmıştır. En parlak meyveler (L) 'San Andreas' (65.2) ve 'Sweet Ann' (64.9) çeşitlerinde olurken en düşük parlaklık değeri 'Monterey' den (40.7) alınmıştır. Renk yoğunluğu (C) bakımından en yüksek değer 'Amiga' (38.6), en düşük değer ise 'Benicia' (29.8) ve 'Sweet Ann' (30.0) çeşidinde belirlenmiştir. 'Sweet Ann' çeşidinin en açık kırmızı (ho= 59.1), 'Camarosa' (ho= 39.2) ve 'Rubygem'in (ho=41.4) en koyu kırmızı renkli meyvelere sahip olduğu tespit edilmiştir. Denemede ayrıca kol sayısı, gövde sayısı, yaprak sayısı, yaprak alanı, bitki kuru ağırlık değerleri de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in plastic greenhouses in experimental area of Agriculture Faculty of Ondokuz Mayis University in 2014-2015. The study was planned to determine adaptation of some day-neutral strawberry cultivars ('Monterey', 'Albion', 'Sweet Ann', 'San Andreas') and short day cultivars ('Camarosa'- standard cultivar, 'Benicia', 'Fortuna', 'Rubygem', 'Festival', 'Amiga') in greenhouse, in Black Sea Region (Samsun). Frigo plants were planted on 7-8 July, 2014. 'Fortuna', 'Albion', 'Benicia', 'Monterey' were flowered the earliest (22-23 February), 'Festival' were flowered the latest (2 March). Fruit harvest started 1-24 April. 'Monterey', 'Albion', 'San Andreas', 'Benicia', 'Festival', 'Fortuna' were the earliest, 'Sweet Ann' was the latest. Harvest season proceed until early September except 'Benicia'. The harvest season was 119-153 days. 'Albion', 'Monterey', 'San Andreas' 'Fortuna' and 'Festival' had the longest harvest period with 153 day. The yield was the highest in 'Fortuna' (879.9 g/plant) and 'Camarosa' (792.8 g/plant). 'Sweet Ann' had the highest fruit weight (17.5 g), 'Festival' had the least fruit weight (11.6 g). The highest fruit firmness was obtained from 'Amiga' (0.61 kg/cm2), 'Fortuna' had the least fruit firmness (0.41 kg/cm2). 'Festival', 'Rubygem', 'Monterey' and 'Albion' (6.8-6.5%) had the highest soluble solid content, 'Swett Ann' (5.4%) had the lowest soluble solid content. Titratable acid content was the highest in 'Albion' (0.76%) and the lowest in 'Amiga' (0.53%). The highest vitamin C concent was determined in 'Rubygem' and 'Benicia'. Marketable fruit yield was the highest in 'Fortuna' (766.5 g/plant), the least in 'Benicia' (352.5 g/pant). In the experiment, damaged fruit was quite a few and ranged from 5.1 to 26.9 g/plant. The highest values of lightness (L) were obtained from 'San Andreas' (65.2) and 'Sweet Ann' (64.9), the lowest value of lightness was 'Monterey' (40.7). The highest value of Chroma (C) was 'Amiga' (38.6), the lowest values of Chroma were 'Benicia' (29.8) and 'Sweet Ann' (30.0). In considering the value of hue angle (hº), the lightest red fruits were obtain from 'Sweet Ann' (ho= 59.1), the darkest red fruits were obtain from 'Camarosa' (ho= 39.2), Monterey (ho=40.3) and 'Rubygem'(ho= 41.4). In the experiment, it was also obtained data of runner number, crown number, leaf number, and leaf area and plant dry weights.