Elmada 'Kasel-41xWilliams Pride' F1 populasyonunda bazı meyve kalite kriterlerinin kromatografi teknikleri ile karakterizasyonu
Characterization of some of the fruit quality characteristics on apple 'Kasel-41xWilliams Pride' F1 population by using chromatography techniques
- Tez No: 437997
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Eğirdir lokasyonundan 'Kaşel-41' (Ana Bitki; Tozlanan) ve 'Williams Pride' (Tozlayıcı) çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilen F1 melez bireylerinde bazı pomolojik özellikler ile aroma bileşikleri, şeker ve organik asitler gibi bazı meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Meyvelerde HS-SPME/GC/MS (Headspace Solid Phase Micro Extraction/Gas Chromatograpghy Mass Spectrometry) yöntemi ile meyve kalitesinde büyük rol oynayan aroma maddeleri belirlenmiştir. HPLC (High Performance Liquid Chromatography) tekniği ile şeker, organik asit ve C vitamini içerikleri kalitatif ve kantitatif olarak analiz edilmiştir. F1 bitkilerinin Suda Çözünür Kuru Madde (SÇKM) içerikleri büyük bir varyasyon gösterirken meyve eti sertliğinin ise ebeveynlerden daha yüksek olduğu saptanmıştır. HPLC den elde edilen sonuçlara göre meyvelerde en fazla bulunan organik asit ve şekerlerin sırasıyla malik asit ve glikoz olduğu saptanmıştır. HSSPME/ GC/MS tekniği ile F1 bitkileri ve bunların ebeveynlerinde 11 aldehit, 24 ester, 10 asit, 12 alkol, 3 keton ve 3 terpen bileşiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pomological and some fruit characteristics such as aroma compounds, sugars etc. was aimed to determine in this study by using 83 F1 genotypes from population that was created by crossing 'Kaşel-41' (female parent) and 'Williams Pride' (male parent) cultivars that had grown in Eğirdir region. Flavor components that have a high importance for fruit quality detected by using HS-SPME/GC/MS (Headspace Solid Phase Micro Extraction Gas Chromatography/Mass Spectrometry) methods. HPLC (High Performance Liquid Chromatography) technique was used for the sugars, organic acids and vitamin C analyses. As a result, TSS content of F1 populations was higher than parent fruits interval while firmness was lower compared to parent fruits. Accordıng to HPLC results, malic acid and glucose were obtained as the most common organic acids and sugar compounds, respectıvely. The results of HS-SPME/GC/MS analysis, shown 11 different aldehydes, 24 esters, 10 acids, 12 alcohols, 3 kethones and 3 terpenes was determined.