Farklı yükseltilerdeki akdeniz meyve sineği, Ceratitis capitata Wiedemann (diptera: tephritidae) popülasyonlarının biyo-ekolojisi üzerine araştırmalar
Studies on the bio-ecology of population in different elevation mediterranean frut fly, Ceratitis capitata Wiedemann (diptera: tephritidae)
- Tez No: 437998
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Zooloji, Biology, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Akdeniz Meyve Sineği Ceratitis capitata Wied. (Diptera: Tephritidae)'nın popülasyonu ve kışlama biyolojisi farklı yükseltilerdeki mandarin, erik ve şeftali bahçelerinde 2014-2015 yılları arasında yürütülmüş, bunun yanında 200m ve 1600m yüksekliğindeki alanlardan elde edilen Akdeniz Meyve Sineği populasyonlarının ergin öncesi gelişme süreleri 18-30 °C aralığındaki farklı sıcaklıklarda karşılaştırılmıştır. Akdeniz Meyve Sineğinin popülasyon dalgalanmasında 200m yükseltide bulunan Hamzabeylide ilk ergin uçuşu Nisan ayının son haftalarında 1500m yükseltideki Arslanköyde ise Temmuz ayının ortalarına doğru elde edilmiştir. Akdeniz Meyve Sineği'nin 900m yükseltideki Borçak yayalasında kışlamasına rağmen 1200m ve üzerindeki yerlerde kışlayamamıştır. Deniz seviyesinden yüksek olan vadilerdeki yaylalara göç uçuşu tespit edilememiştir. Zararlının popülasyon dalgalanmasında, Borçak yaylası (900m) ve Haçgediği'nde (600) 5 pik, Kurudere (1064m) ve Hangediği'inde (1200m) 4 pik, Arslanköy'de (1500m) 3 pik görülmüştür. Aslanköy popülasyonu için hesaplanan 14.36°C'lik gelişme eşiği ve bir dölünü tamalaması için gerekli sıcaklık toplamı olan 227.27 gün-derece üzerinden, Haçgediği bölgesi için hesaplanan tüm yıl sıcaklık toplamı 1125.06 gün-derece olarak ve bu değerde de 5 döl verebildiği hesaplanmıştır. İki popülasyonun toplam gelişme süreleri student t-test' ine göre çalışılan tüm sıcaklıklarda karşılaştırıldığında ise iki popülasyon arasında istatiksel bir farkın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Population fluctuations and overwintering biology of the Mediterranean Fruit Fly, Ceratitis capitata Wiedemann (Diptera: Tephritidae), at different altitude was monitored in mandarin, plum, peach orchards between the years 2014-2015 in some district of Mersin province, while effect of temperature on developmental time of immature stage of the fruit fly populations gathered from 200 m and 1600 m above sea level (asl) was compared betwwen the range of 18-30°C.Popuastion fluctuation of C. capitata changed with altering altitude while first flight coccured in end of April at 200 m asl in Hamzabeyli district it was mid of Jully at 1500m asl in Arslanköy. Although the fly can overwinter at 900 m asl in Borçak yaylası and no overwinterin in above 1200m, No migration were detected from sea level to high altitude plateau (1200 -1500m). Population clearly showed five peak poin at 600 m in haçgediği and 900 m in Borçak district, while it was only four at 1200 m in Hangediği and Kurudere, three at 1500 in Aslanköy. Accumulated degree-day of C. capitate was calculated, based on 14.36 °C developmental threshold for Aslanköy population, as 1125.06 degree- day give enough opurtunity to complete five generation based on Thermal constant of Arslanköy population which is 227.27 degree-day (egg to adult). Total developmental time of two populations showed no statistica diffrences in any sathge or any temperature except egg-larvae development has at 22 °C according to student t-test.