Evrensel modüllerin simetrik türevleri
Symmetric derivations of universal modules
- Tez No: 437996
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA AYDIN, DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, üzerinde tanımlanan simetrik türevin yüksek mertebeden evrensel türev modülleri üzerinde genelleştirilmiş tanımını da kullanarak üzerinde hangi homolojik özellikleri gösterdiğini belirlemektir. Bu anlamda bu çalışmada, evrensel türev modüllerinin ikinci dereceden simetrik kuvvet modülleri ile ilgili yeni tam diziler geliştirdik ve ispatladık. Ayrıca, kanonik dönüşümü ile oluşturduğumuz tam dizinin çekirdeğinin denk olduğu bağıntıyı belirledik. Daha sonra, tanımladığımız bir izomorfizmi de kullanarak hiperyüzeylerde evrensel türev modüllerinin ikinci dereceden simetrik kuvvet modülünün projektif boyutunu hesapladık ve örnekler üzerinde gösterdik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine homological properties on second order Kähler modules of using generalized symmetric derivations of higher order universal modules related to first order Kähler modules. That is, in this study, we identified new exact sequences related to second order symmetric derivations of Kähler modules and proved them. Then, we assigned that is isomorphic to what? where is a canonical map from to . Then, we calculated projective dimensions of second order symmetric derivations of universal modules on hypersurfaces using a new isomorphism proved by us and gave some examples about them.