Doğu Akdeniz bölgesinde farklı yükseltilerde kışlatılan bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerinde kışlama kabiliyeti ve ilkbahar koloni performanslarının belirlenmesi
Determinaton of ability of wintering and performance of the colonies at diferent altitude in East Mediterranean region
  1. Tez No: 177092
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YENİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı, yükselti'nin Bal arıları'nın (Apis mellifera L.) yaşama gücüne, ergin arı sayısına, yavrulu alan miktarına, koloni ağırlığına olan etkisini belirlemektir. Bu çalışmada on dört koloni kullanılmış olup, bu koloniler ikiye bölünmüştür. Bu koloniler'in yarısı Kahramanmaraş'ta diğer yarısı ise Hatay'da 2006 yılında kışlatmaya alınmıştır. Hatay'da kışlatılan koloniler'in ağırlık kaybı ve ergin arı sayısındaki azalma Kahramanmaraş'a göre daha yüksek bulunmuştur. Diğer taraftan Hatay'da kışlatılan koloniler'in yavrulu alan miktarı Kahramanmara'şa göre daha yüksek bulunmuştur. Buna ilave olarak Kahramanmaraş'ta kışlatılan koloniler'in yaşama gücü Hatay'a göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak yükselti'nin bal arıların'da (Apis mellifera L.) yaşama gücü, ergin arı miktarı, yavrulu alan miktarı ve koloni ağırlığı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment was to determine the effect of altitude on the survival rate, number of adult worker bee, broad area, and weight of colony of honey bee ( Apis mellifera L.). In this study, fourteen colonies were used. These colonies were dived into two groups. Seven colonies were wintered in Hatay. Province colonies were placed in Kahramanmaras. These colonies were wintered in 2006. The colonies wintered in Hatay had a significantly higher weight loss and decrease in number of mature honey bee than those wintered in Kahramanmaras. On the other hand, the colonies wintered in Hatay had a significantly higher broad area than those wintered in Kahrmanmaras. In addition, the survival rate of colonies wintered in Kahramanmaras was significant higher than those wintered in Hatay. As a conclusion, the altitude had a significant effect on the survival rate, number of mature honey bee, and broad area weight of colony of Apis melifera.