Çelik yüzeylerin işlenmesinin kaynak kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of welding quality on the processing of steel surfaces
  1. Tez No: 438031
  2. Yazar: GÜLÇİN BARBAROS AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZÇELİK, YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, çelik yapılarda uygulanan birleşim çeşitlerinden en çok kullanılan yöntemlerden biri olan kaynak tekniğinde, kaynak kalitesini ve dayanımını etkileyen faktörlerden olan, yüzey durumunun etkisi incelenmiştir. Bu tez kapsamında yapılan deneysel çalışmada, kaynaklanan çelik plakalara yüzeyin orijinal durumu, antipaslı durumu, boyalı durumu, yağla kaplı durumu ve kumlama yapılmış durumu olmak üzere beş çeşit yüzey hazırlığı yapılmıştır. Çelik plakalar, tek bindirmeli ve çift bindirmeli bağlantılı birleşim olmak üzere iki gruba ayrılmış ve köşe kaynağı ile birleştirilmiştir. Deney elemanlarının üzerine gerinim ölçer yapıştırılmış ve eksenel çekme testi yapılmıştır. Bu sayede elemanların kaynak dayanımı ölçülmüştür. Dayanım sonuçlarına bakıldığında en düşük çekme dayanımı; boyalı yüzey üzerine uygulanmış kaynak birleşiminde görülmüştür. En yüksek çekme dayanımı ise kumlama yapılmış kaynak birleşiminde görülmüştür. Bu tez kapsamında yapılan deneysel çalışmada farklı yüzey durumlarının kaynak dayanımını doğrudan etkilediği görülmüştür Atölyelerde standartlara uygun şekilde üretilebilen ve kaynak muayene yöntemleri ile kontrolleri yapılabilen birleşimler, şantiyelerde de yüzey hazırlığı yapılmadan tekrar kaynak işlemi görebilmektedir. Boyalı yüzey üzerine uygulanmış kaynak birleşiminde elde edilen en düşük çekme dayanımı verisi ile beraber detaylı temizlik yapılmış kaynak birleşiminde elde edilen en yüksek çekme dayanımı değerleri inşaat sektörü için değerlidir. Bu konuda daha fazla sayıda örnek ve daha çeşitli kaynak metotları ile çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of surface condition of steel plates on welding quality and capacity is examined experimentally. Five types of surfaces such as original, anti-corrosion, painted, oiled and sand blasted surfaces were used for test specimens. Steel plates are welded in two groups namely single lap joint and double lap joint. Fillet weld was used for connections of the test specimens. Strain gauges were bonded on test materials and axial tensile test was performed on test the specimens in order to determine the weld capacity. The test results indicated that while the lowest weld capacity is obtained on the painted surface, the highest one is occurred on the sand blasted surface. According to the experimentally study conducted in this theses, different surface conditions affected directly the welding capacity. The welded connections performed with respect to standards and controlled with welding inspection can sustain acceptable performance however the weld with proper surface preparation such as painted results in low weld capacity. Hence the lowest weld capacity from painted surfaces and the highest weld capacity from detailed cleaning surfaces such as sand blasted surfaces are valuable for the construction industry. Further study may perform about different surface and connection conducted by using welding.