Safra yolu taşlarının tedavisinde laparoskopik koledok eksplorasyonu ile ercp'nin karşılaştırılması
Compari̇son of laparoscopi̇c choledoc explorati̇on and ercp for the treatment of bi̇le duct stones
- Tez No: 420932
- Danışmanlar: DOÇ. GOKHAN TOLGA ADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ERCP ve Laparoskopik safra yolu eksplorasyonu günümüzde safra yolu taşlarının tedavisinde güvenle uygulanan yöntemdir. Tek seansta tedavi seçeneği vermesi ve fizyolojik sfinkter fonksiyonunu bozmaması nedeniyle laparoskopik koledok eksplorasyonu ön plana çıkmaktadır. Biz çalışmada safra yolu taşlarının tedavisinde laparoskopik safra yolu eksplorasyonu ile ERCP yi karşılaştırmayı amaçladık. Ocak 2008 ile Eylül 2011 tarihleri arasında kolelitiazis+koledokolitiazis tanılarıyla yatırılarak tedavi edilen 120 hasta araştırmaya dahil edildi. Çalışma Ercp2yi takiben Laparoskopik kolesistektomi ve laparoskopik koledok eksplorasyonu+kolesistektomi olmak üzere randominize kontrollü iki gruba ayrıldı. Laparoskopik koledok eksplorasyonu grubunun %64.9'u kadın, %35.1'i erkek iken Ercp grubunun %63'ü kadınlardan ve %37'si erkeklerden oluşmaktadır. Safra yolu taşlarını temizlemede ERCP+Laparoscopik kolesistektomi (%90,75) ile karşılaştırıldığında laparoskopik koledok eksplorasyonu daha başarılı olduğu sonucu çıkmıştır. Taşları temizlemede laparoskopik koledok eksplorasyonunun başarısı % 94,80 olarak bulunmuştur. Laparoskopik koledok eksplorasyonu grubundaki hastaların % 10,5'inde komplikasyon gözlenirken, ERCP+Kolesistektomi grubundaki hastaların % 20,4 ünde komplikasyon tespit edilmiştir. Laparoskopik koledok eksplorasyonunda literatüre paralel olarak rekürren taş oranı % 3,5 olarak bulunmuştur. Postoperatif ERCP gerektiren komplikasyon oranı (rekürren taş ve bilyer yaralanma) % 5,25 olarak bulunmuştur. Bu gruptaki hastalarımız 32 aydır takip edilmektedir ve ileriye dönük komplikasyon saptanmamıştır. Laparoskopik safra yolu eksplorasyon cerrahisi safra yolu taşlarının tek seansta çözüm sağlaması, fizyolojik sfinkter fonksiyonunu bozmaması ve safra yollarına direk görüş imkanı sağlaması nedeniyle güvenle uygulanan bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
ERCP and laparoscopic common bile duct exploration (LCBDE) are safe methods that are used for the treatment of bile duct stones today. LCBDE is a one step ahead treatment for treatment in a single session and protection of physiologic function of the sphincter. In this study, our aim was to compare LCBDE with ERCP. 120 patients, who were admitted and treated with the diagnoses gallstones and common bile duct stones between January 2008 and September 2011 were included in the study. The patiens were separated in two procedure groups, which were laparoscopic cholecystectomy (LC) after ERCP and LCBDE with LC in a single session. In LCBDE+LC group, 64.9% of the patients were female and 35.1% were male; whereas in ERCP+LC group, 63% of the patients were female and 37% were male. Success rate of LCBDE+LC group (94.80%) has been found higher than ERCP+LC group (90.75%). Complication rates of LCBDE+LC group and ERCP+LC group were 10.5% and 20.4%. Recurrent stones are noted in 3.5% of the cases in LCBDE group which is no different than other studies in literature. Complications requiring ERCP in postoperative period (recurrent stones and bile duct injuries) has been noted in 5.25% of the cases. Patients in this group are in the follow-up term for 32 months and no further complications are noted. LCBDE is a safely used procedure allowing treatment in a single session, protecting sphincter function and direct vision of the bile ducts.