Kürleme ve hava şartlarının beton basınç dayanımına etkisi
The effect of curing and temperature changes on compressive strength of concrete
- Tez No: 438079
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Beton; su, çimento ve agreganın birbirleri ile bağlanması sonucu oluşan ve zamanla sertleşen kompozit bir malzemedir. Beton tüm yapı sistemlerinde ve olası bütün şekillerde kolayca hazırlanabilir ve kullanılabilir. Beton, dayanımı, kullanılabilirliği ve fonksiyonelliği nedeni ile dünya çapında en popüler ve yaygın olarak kullanılan yapı malzemesi haline gelmiştir. Bu araştırma sıcaklık, kürlemenin ve karot numune boyutlarının betonun basınç dayanımına etkisini incelemek için hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında, 6 adet 16 MPa ve 6 adet 30 MPa beton basınç dayanıma sahip kolonun hem laboratuvar ortamında hem de laboratuvar dışı ortamda üç farklı grupta kürü yapılmıştır. Birinci grupta numunelere kür yapılmamış, ikinci grupta numuneler 9 gün boyunca günde iki kez sulanmış ve üçüncü grupta ise numuneler, 9 gün boyunca günde 3 kez ıslak bezler nemlendirerek sürekli kür uygulanmıştır. Kürleme uygulamada kullanılan tipik kolonlar üzerinde herhangi bir özel çaba harcanmadan piyasadaki şekilde yapılmıştır. İki değişik ortamda üç farklı şekilde kür yapılan 12 adet kolondan toplam 1029 adet karot numunesi alınarak beton basınç dayanımları incelenmiştir. Çalışma sonucunda, laboratuvar ortamında ve laboratuvar dışı ortamda bulunan, 16 MPa ve 30 MPa beton numunelerinin basınç dayanımı testleri yapılmış ve sonuçlar bütün durumlar için karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; laboratuvar ortamındaki numunelerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması ve buharlaşmanın az olması sebebiyle laboratuvar dışı ortamdaki numunelerin basınç dayanımından yüksek çıkmıştır. Yükseklik/Çap oranının beton basınç dayanımı üzerinde etkisinin çok düşük düzeyde kaldığı görülmüştür. Dış ortamda uygulamada yapıldığı şekli ile su ve ıslak bezle yapılan kürleme düşük dayanımlı betonlarda daha etkin sonuçlar verirken, beton basınç dayanımı arttıkça bu etki azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete is a composite material composed of aggregate bonded together with fluid cement which hardens over time. Concrete is easily prepared in all sorts of probable shapes and structural systems. As a result of its strength, function and usage it has become the most popular and widely used construction material in the world. This research was designed to investigate and study the effect temperature, curing and core sample sizes on the concrete compressive strength. The research was contained 12 actual size columns; 6 of them were 16 MPa and the other six were 30 MPa concrete compressive strength. 16 MPa and 30 MPa concrete columns were divided into two groups inside laboratory and outside (under the sun) to compare their compressive strengths. Also both inside laboratory and outside groups were subdivided into three sub-groups. The 1st group was left without curing while the 2nd group was cured twice a day during nine days and 3rd group was cured 3 times in a day during 9 days with wet burlaps. Typical columns used in construction industry were cured as in practice without any special effort. Total of 1029 core samples from 12 columns were tested to study their compressive strengths. As the results of the 16 and 30 MPa concrete showed, the samples inside the laboratory had higher compressive strength than the samples outside due to less evaporation and no direct sunlight effect in the laboratory. Also the result showed that the effect of height/diameter ratios on concrete compressive strength was not significant. Although curing outside the laboratory applied as in construction practice has significant strength increase for the 16 MPa samples, the effect of curing decreases for 30 MPa samples.