Araç kullanım sürelerinin motor yağ viskozitesine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of the vehicle operating times on engine oil viscosity
  1. Tez No: 438078
  2. Yazar: SERDAR HALİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Motor parçalarında görülen en büyük problemlerden biri aşınmadır. Buna sebep olan etkenlerin başında da sürtünme gelir. Yağlayıcılar sürtünmeyi azaltmakta, aynı zamanda sıcaklık artışını da önlemektedir. Yağın fiziksel durumu hakkında bilgi veren viskozite de sıcaklık, sürtünme ve aşınma ile doğrudan ilgilidir. Bu sebeple yağın viskozitesindeki değişim, yağ değişim periyotlarını belirlemede önemli bir referanstır. Yapılan çalışmada, farklı motor yaşlarına (130.000-265.000 km aralığında) sahip aynı marka araçlarda (Ford Connect 1.8 TDCI) Mobil Super 3000 Formula FE 5W30 tam sentetik motor yağı kullanılarak viskozite analizleri gerçekleştirilmiştir. Araçlardan ilk olarak 10.000 km' de, daha sonra yaklaşık her 1.000 km' de numuneler alınarak, motor yağının viskozitesinin motor yaşına bağlı olarak kullanım süresiyle nasıl değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the greatest problems that observed in the engine parts is wear. In the head of the factors that cause wear comes fricton. Lubricants reduce friction, prevent the temperature rise at the same time. Viscosity that given information about the physical condition of the oil is directly linked to temperature, friction and wear. Therefore, the change in viscosity of oil is an important reference in determining oil change intervals. In this study, viscosity analyzes were performed by using Mobil Super 3000 Formula FE 5W30 fully synthetic engine oil in the same brand vehicles (Ford Connect 1.8 TDCI) with different engine ages (130.000-265.000 km range). Initially, samples were taken at 10.000 kilometers from vehicles. Then they have been taken approximately every 1.000 kilometers, the changing in viscosity of the engine oil that determined by operating times depending on the engine ages.