Luxicool elyafı kullanımının kumaş konfor özelliklerine etkisi
The effect to fabric comfort propeties used of luxicool fiber
  1. Tez No: 438092
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL İKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada farklı iplik karışımları içeren iki farklı kumaş üretilmiş ve bu kumaşların konfor özellikleri incelenmiştir. Birinci kumaşta yeni üretilen bir lif olan luxicool elyafı ile polyester/nlon 6/elastan karışımı kullanılmıştır. Diğer kumaşta ise farklı iplik numaralarında nylon 6/elastan karışımı kullanılmıştır. Bu kumaşlara patlama mukavemeti, boncuklanma, ısıl özellikler(ısıl iletkenlik, ısıl direnç, ısıl soğurganlık), kalınlık, su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliği ve dinamik sürtünme katsayısı testleri yapılmıştır. Aynı zamanda üretilen numuneler yoğun fiziksel aktivite yapan insanlara denetilip anket çalışması ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Genel konfor, yumuşaklık, kuruluk, serinlik parametreleri araştırılmıştır. Sonuç olarak; luxicool elyafı içeren numunede diğer numuneye göre hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, ısıl iletkenlik, ısıl soğurganlık değerleri daha yüksektir. Numunelerde patlama ve boncuklanma olmamıştır. Luxicool elyafı içermeyen numunede ise su buharı direnci, ısıl direnç, dinamik sürtünme katsayısı, kalınlık değerleri daha yüksektir. Ayrıca anket sonuçlarına göre de luxicool elyafı içeren numunenin performans özelliklerinin diğer numuneye göre daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuçlar arasında en anlamlı farka 4,866 ortalama değeri ile kuruluk parametresinde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was produced in two different fabrics with different fiber mixtures and were investigated comfort properties of the fabric. Luxicool fiber which is newly manufactured fiber and polyester fiber /nylon 6 /elastane blend is used in the first fabric. In the other fabric, yarn count in different nylon 6 / elastane blend is used. Tests which are the bursting strength, pilling, thermal properties (thermal conductivity, thermal resistance, thermal absorptivity), thickness, water vapor permeability, air permeability and coefficient of dynamic friction were made for these fibers. At the same time,production samples were tested by the people who do intense physical activity and have been evaluated through survey.Parameters of general comfort, softness, dryness and coolness were investigated. As a result; the sample containing luxicool fibers' air permeability, water vapor permeability, thermal conductivity, and thermal absorptivity values are higher than the other samples. Burst and pilling did not in the samples. Samples containing the Luxicool fibers, water vapor resistance, heat resistance, dynamic friction coefficient, thickness measurements are higher. In addition, according to survey results concluded that the performance characteristics of the samples containing luxicool fiber are better than the other samples. Parameters of drynesswith 4,866 mean valuehave most significant difference among the results.