Nano karbon katkılı dönen kompozit disklerde hasar analizi
Failure analysis of nano carbon doped rotati̇ng composite discs
  1. Tez No: 438099
  2. Yazar: UĞUR GEZGİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, karbon nanotüp (KNT) katkılı (% 0.5, % 1 ve % 2) ve katkısız cam elyaf takviyeli epoksi bazlı kompozit diskin analizi analitik ve nümerik olarak hesaplanmıştır. Tabakalı kompozit levhalar, el yatırması yöntemiyle pre-preg şeklinde üretilmiştir. Üretilen levhalardan elde edilen numunelerle, kompozit disk analizinde kullanılmak üzere gerekli mekanik özellikler belirlenmiştir. Farklı iç basınç ve açısal hız altında kompozit diskte oluşan radyal ve teğetsel gerilmeler nümerik olarak ANSYS® programı yardımıyla incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, KNT'li kompozit diske etkiyen dış kuvvetlerin etkisi altında teğetsel ve radyal yöndeki gerilmeler ile radyal yerdeğiştirmelerde önemli ölçüde etki ettiği tespit edilmiştir. Oluşan gerilmeler doğrultusunda farklı oranlardaki KNT'nin etkisi, kompozit disk için yapılan hasar analizinde açıkca görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, analysis of carbon nanotube (CNT) doped (0.5%, 1% and 2%) and pure glass fiber reinforced epoxy-based composite disc were calculated analytically and numerically. Laminated composite plates were produced as hand lay-up method of pre-preg. The required mechanical properties to be used in the composite disc analysis were determined by obtained samples from produced plates. Radial and tangential stresses of the composite disc under different internal pressure and angular velocity have been investigated as numerically with the help of the ANSYS® program. As a result of the analysis, tangential-radial stresses and radial displacements under the influence of the external forces acting of composite disc with CNT were observed to be change substantially. Accordance with the consisting stresses, failure analysis of composite disc was made and the effect of different rates CNTs was seen.