1,10-fenantrolin türevleri ve organometalik bileşiklerinin sentezi ve yapısal karakterizasyon
Synthesis of 1,10-phenanthroline derivatives and their organometallic compounds and structural characterization
  1. Tez No: 438105
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında 2-(3-florofenil)-4-metilpiridin ligandı ve 2-(4-metilfenil)-1-H-imidazo-[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (phen-me), 2-(4-izopropilfenil)-1-H-imidazo-[4,5-f]-[1,10]fenantrolin (phen-iso), 2-(4-metoksifenil)-1-Himidazo-[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (phen-ome) ve 2-([1,1'-bifenil]-4-il)-1-H-imidazo-[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (phen-bph) ligandları, iridyum(III)-dichloro-tetrakis(2-[3-florofenil])-4-metilpiridin-N,C2') kompleksi ve iridyum(III)-bis(2-(3-florofenil)-4-metilpiridin-N,C2')-2-(4-metilfenil)-1-H-imidazo-[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (ırphen-me),iridyum(III)-bis(2-[3-florofenil])-4-metilpiridin-N,C2')-2-(4-izopropilfenil)-1-H-imidazo[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (ır-phen-iso), iridyum(III)-bis(2-(3-florofenil)-4-metilpiridin-N,C2')-2-(4-metoksifenil)-1-H imidazo-[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (ır-phen-ome) ve iridyum(III)-bis(2-(3-florofenil)-4-metilpiridinN,C2')-2-([1,1'-bifenil]-4-il)-1-H-imidazo-[4,5-f]-[1,10]-fenantrolin (ır-phen-bph) kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen maddelerin yapıları, UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR, Kütle spektroskopisi verileri kullanılarak aydınlatılmıştır.Komplekslerin absorbsiyon ve emisyon çalışmaları diklorometan, klorobenzen ve toluen çözücüleri kullanılarak yapılmıştır. Absorbsiyon bandları 284-427 nm arasında emisyon bandları 541-559 nm arasında gözükmektedir. Elde edilen veriler kompleklerin yeşil renkli emisyon yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, 2-(3-fluorophenyl)-4-methylpyridine ligand and 2-(4-methylphenyl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (phen-me), 2-(4-isopropylphenyl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (phen-iso), 2-(4-methoxyphenyl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (phen-ome) and 2-([1,1'-biphenyl]-4-yl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (phen-bph) ligands,iridium(III)-dichloro-tetrakis(2-[3-fluorophenyl])-4methylpyridine-N,C2') complex and iridium(III)-bis(2-(3-fluorophenyl)-4-methylpyridine-N,C')-2-(4-methylphenyl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (ır-phen-me), iridyum(III)-bis(2-[3-fluorophenyl])-4-methylpyridine-N,C2')-2-(4-isopropyl-phenyl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (ır-phen-iso), iridyum(III)- bis-(2-(3-fluorophenyl)-4-methylpyridine-N,C2')-2-(4-methoxyphenyl)-1-Himidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (ır-phen-ome) and iridyum(III)-bis(2-(3-fluorophenyl)-4-methylpyridine-N,C2')-2-([1,1'-biphenyl]-4-yl)-1-H-imidazole-[4,5-f]-[1,10]-phenanthroline (ır-phen-bph) complexs have been synthesized. Obtained structures were characterized by using UV-Vis, FT-IR 1H-NMR, mass spectroscopy. Absorption and emission studies were performed using solvents which are DCM, Chlorobenzene and Toluen. Absorption bands ranged from 284-427 nm and emission bands ranged from 541-559 nm. According to results; complexes indicate green emission