Aralık tip-2 bulanık analitik ağ süreci yöntemi ile bankaların hizmet kalitesi performansının değerlendirilmesi
Evaluation of interval type-2 fuzzy analytic network process method with banks of services quality performance
  1. Tez No: 438127
  2. Yazar: YONCA BİNİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüz rekabet koşullarında gerek kişilerin gerekse şirketlerin birden fazla kriteri göz önüne alarak tercih etmeleri gereken seçenekler söz konusudur. Bu sebeple karar vericiler için süreci kolaylaştıran çok ölçütlü karar verme yöntemleri geliştirilmiştir. Bankaların hizmet kalitesi performanslarının karşılaştırılması da bir çok ölçütlü karar verme problemidir. Hizmet kalitesi söz konusu olduğunda literatürde birden fazla kalite ölçüm ölçeği bulunmaktadır. SERVQUAL ölçeği de en çok kullanılan ölçeklerden biridir. Çok ölçütlü karar verme problemlerinde karar vericilerin duygu ve düşüncelerindeki belirsizlikler bulanık mantıkta yer alan aralık tip-2 bulanık kümeler ile modellenebilmektedir. Bu çalışmada çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Ağ Süreci yöntemi ile aralık tip-2 bulanık kümeler birlikte kullanılarak, aralık Tip-2 Bulanık Analitik Ağ Süreci yöntemi ilk kez önerilmiştir. Yöntemin uygulanabilirliği SERVQUAL ölçeği kullanılarak bankaların hizmet kalitesi performansının değerlendirilmesinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competition, both people and companies need to have alternatives to choose multiple criteria taking into consideration. For this reason, multi-criteria decision making methods have been developed to facilitate for decision makers. Comparison of quality of service performance of banks is also a multi-criteria decision-making problems. There are several quality measurement scale when service quality is concerned. SERVQUAL scale is one of the most widely used criteria. In multi-criteria decision making problems, uncertainties in the thoughts and feelings of decision-makers can be modeled with the interval type-2 fuzzy sets in fuzzy logic. In this study, Analytic Network Process method which is the one of the multi-criteria decision making method with using interval type-2 fuzzy sets together, the interval Type-2 Fuzzy Analytic Network Process method is proposed for the first time. The applicability of the method shown using SERVQUAL scale in the evaluation of banks of service quality performance.